Kamioni përplaset me autobusin e minatorëve, humbin jetën 20 persona

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 20 persona humbën jetën kur një kamion u përplas me një autobus që transportonte minatorët vonë të dielën në provincën veriore Limpopo të Afrikës së Jugut, njoftuan mediat lokale.

Faqja e internetit Times Live citoi një kompani lokale sigurie, Arezwothe Protection Services, të thoshte se shumica e pasagjerëve në autobus kishin vdekur në vendin e aksidentit.

Kompania e sigurisë tha se aksidenti ndodhi rreth orës 17:00 me orën lokale (1500 GMT) midis Niani dhe Musina, disa kilometra nga kufiri i Afrikës së Jugut me Zimbabve.

SA Trucker, një revistë në internet për kamionistët në Afrikën jugore, tha se autobusi dhe kamioni morën flakë pas përplasjes pasi pasagjerët ishin ende të bllokuar në autobus.

Sipas një postimi nga Arezwothe Protection Services në X, dikur Twitter, përplasja thuhet se përfshinte një autobus që transportonte punëtorët e minierave në Minierën e Diamantit Venetia dhe një kamion.

Miniera Venetia, në pronësi të De Beers, është prodhuesi më i madh i diamanteve në vend. Zyrtarët provincialë nuk ishin të gatshëm për koment.

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV