Kuriozitet/ E kuqe, e bardhë apo me flluska? Vera që zgjidhni zbulon personalitetin tuaj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Psikologët na kanë thënë: ata që adoptojnë një qen kanë një personalitet të ndryshëm nga ata që duan macet, dhe ata që zgjedhin një racë në vend të një tjetër. Dhe e njëjta gjë vlen edhe për lojërat e tavolinës : ata që kënaqen duke luajtur Monopoly kanë një karakter të ndryshëm nga ata që zgjedhin Taboo. Tani, le të flasim për shijet e verës: duket se ajo që na pëlqen të derdhim në gotat tona zbulon shumë se kush jemi.

Sipas rezultateve të hulumtimit nga Universitetet e Veronës dhe Maceratës, kështu është: rreth 1200 njerëz, midis 18 dhe 87 vjeç, plotësuan një version të Inventarit të Pesë së Madhe, një test që heton pesë dimensionet themelore të personalitetit. : ekstroversioni, miqësia (mirësia, ndjeshmëria, qëndrimi bashkëpunues), stabiliteti emocional, ndërgjegjja dhe mendjehapur. Përveç kësaj, ata u thanë studiuesve verërat e tyre të preferuara.

KABERNET APO CHIANTI? Rezulton se konsumuesit e qëndrueshëm emocionalisht mund të vlerësojnë të kuqtë me trup të plotë si Syrah ose Cabernet Sauvignon dhe se të pasurit një mendje të hapur mund t’i shtyjë ata të anojnë drejt verërave me shije të vazhdueshme dhe të pasura me tanine (polifenole, të pranishme në përqendrime më të mëdha në polifenole, të pranishme në përqendrime më të mëdha).përqendrimi në të kuqe, dhe që japin një ndjesi astringence në gojë) Së fundi, ekstrovertët priren të preferojnë verërat acidike, si shampanja ose Chianti, por mund t’i pëlqejnë edhe ato tanike. Së fundi, njerëzit miqësorë preferojnë verërat me përmbajtje të lartë alkooli. Hulumtimi zbuloi se vetëm ndërgjegjja nuk lidhet me një prirje të veçantë. A pajtoheni me këtë?

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV