Modernizimi i teknologjisë rrit koston e Censit, rreth 2 mln euro më shtrenjtë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sot nisi Censi i Popullsisë dhe i Banesave i cili do të zgjasë për 6 javë dhe finalizohet më 28 tetor. Të dhënat e para që do të grumbullohen nga Censi do të bëhen publike në qershor të vitit 2024.

Sipas të dhënave të marra nga INSTAT, të përpunuara nga SCAN Intel, kostoja totale e parashikuar për realizimin e Censit këtë vit është 16.9 milionë euro. Rreth 55% të buxhetit për realizimin e Censit e mbulon qeveria shqiptare, ndërsa 28% mbulohet nga Komisioni Evropian.

Nga një përllogaritje bazuar në të dhënat e shpenzimeve totale del se për frymë kostoja e Censit për këtë vit është rreth 6 euro. Krahasuar me vitet e mëparshme, rezulton se Censi ka kushtuar më pak. Në vitin 2011 kostoja e Censit është përllogaritur rreth 15 milion euro, ndërsa kostoja reale ka qenë 11.3 milion euro.

Krahasuar me Censin e kaluar, këtë vit kostot janë rreth 1.9 milion euro më shumë.

Investimet për realizimin e Censit këtë vit duken se janë më të lartat, edhe si pasojë e modernizimit të infrastrukturës teknologjike që do të përdoret këtë vit. Nga informacionet që “Instituti i Statistikave” ka bërë publike buxheti do të shpërndahet në burimet njerëzore, pajisjet teknologjike, logjistikë, gjeoinformacioni e IT si dhe publiciteti./   S.M

Modernizimi i teknologjisë rrit koston e Censit, rreth 2 mln euro më Modernizimi i teknologjisë rrit koston e Censit, rreth 2 mln euro më

Të fundit

Mandati i Xhaçkës, Basha-Rithemelimit: Çfarë kocke u hodhi Nikolla që u ka ngecur në fyt?

Lulzim Basha ka shigjetuar sërish grupin e Rithemelimit duke i pyetur se përse nuk flasin e nuk bënë kaos...

Përplasje në parlamentin grek,deputeti i pavarur godet ligjvënësin e ekstremit të djathtë

Një episod i paprecedentë ka ndodhur mëngjesin e së martës midis dy deputetëve grekë në Kuvend. Sipas mediave greke, deputeti i pavarur Konstantinos Floros ka...

Punimet në aksin Maliq-Lozhan/Rama: Investim me rëndësi, nxjerr në pah resurset turistike

Vijon puna në aksin rrugor Maliq-Lozhan. Kryeministri Edi Rama ka ndarë disa pamje në rrjete sociale nga punimet ndërsa e cilëson si një tjetër...

Humbi jetën teksa punonte në Maltë, kush është babai shqiptar i 6 fëmijëve!

Bari Balla është 51-vjeçari shqiptar që humbi jetën më 20 prill Silema, Maltë, pasi çatia e shtëpisë ku po punonte u shemb. Viktima, babai i...

Lanë të ikte djalin e Tom Doshit pas aksidentit/ Merret në pyetje Drejtori i Policisë

Drejtori i Policisë Vendore të Lezhës, Alfred Elezi, është marrë në pyetje nga prokuroria, në lidhje me rastin e aksidentit te djalit të ish-deputetit...

Lajme të tjera

Web TV