Sulmet e Ukrainës në Krime shihen si kyçe për kundërsulm kundër Rusisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Del tymi nga një kantier detar në portin e Sevastopolit të Krimesë, të kontrolluar nga Rusia.

Nga Paul Adams

Korrespondent diplomat në Kiev

Këtë javë u panë sulme spektakolare ukrainase në Gadishullin e Krimesë, duke goditur anije luftarake dhe raketa ruse. Vlerësimet e dëmit të shkaktuar shkuan në miliarda paund dhe ngritën pyetjen: a po përgatitet Ukraina të rimarrë Krimenë, të cilën Rusia e aneksoi në 2014? Krimea është një kështjellë ruse, kështu që është e rëndësishme të mos rrëmbeheni. “Strategjia ka dy qëllime kryesore,” thotë Oleksandr Musiienko, nga Qendra e Kievit për Studime Ushtarake dhe Ligjore. “Për të vendosur dominimin në veriperëndim të Detit të Zi dhe për të dobësuar mundësitë logjistike ruse për linjat e tyre të mbrojtjes në jug, pranë Tokmak dhe Melitopol.”

Me fjalë të tjera, operacionet në Krime shkojnë krah për krah me kundërofensivën e Ukrainës në jug. “Ata varen nga njëri-tjetri,” thotë Musiienko. Le të shohim sukseset e fundit të Ukrainës në Krime. Të mërkurën, raketat e lundrimit me rreze të gjatë, të furnizuara nga Mbretëria e Bashkuar dhe Franca, i dhanë një goditje të rëndë flotës shumë të lavdëruar ruse të Detit të Zi në portin e saj të origjinës, Sevastopol. Imazhet satelitore të vendit të ngjarjes në objektin e riparimit të dokut të thatë Sevmorzavod treguan dy anije të nxira. Të premten, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se një anije e madhe amfibe, Minsk, ishte “pothuajse me siguri që ishte shkatërruar funksionalisht”. Pranë saj, një nga nëndetëset ruse me naftë të klasit Kilo, Rostov-on-Don – e përdorur për të lëshuar raketat e lundrimit Kalibr qindra milje në Ukrainë – “ka të ngjarë të ketë pësuar dëme katastrofike”. Ndoshta po aq e rëndësishme doket e thata – jetike për mirëmbajtjen e të gjithë flotës së Detit të Zi – ka të ngjarë të jenë jashtë përdorimit “për shumë muaj”, tha ministria. Të shtunën, Ukraina ofroi detaje të reja tërheqëse. Ai tha se forcat speciale kishin luajtur një rol kyç, duke përdorur varka dhe një “mjete dërgese nënujore” të paspecifikuar për të dalë në breg, përpara se të përdornin “asetet e veçanta teknike” për të ndihmuar në identifikimin dhe shënjestrimin e anijeve. Por me zjarret që mezi fiken në Sevastopol, pati shpërthime më dramatike gjatë natës, ndërsa Ukraina hodhi në erë një nga sistemet më moderne të mbrojtjes ajrore të Rusisë, një S-400, rreth 40 milje (64 km) në veri në Yevpatoria. Ky ishte një tjetër operacion i sofistikuar që përdori një kombinim të dronëve dhe raketave Neptun të prodhimit ukrainas për të ngatërruar dhe shkatërruar një komponent kyç të mbrojtjes ajrore të Rusisë në Gadishullin e Krimesë. Një shënim anësor domethënës: Përpjekjet ruse për të përdorur pikërisht këtë teknikë mbi Kiev në përgjithësi kanë dështuar, kryesisht falë pranisë së raketave përgjuese të SHBA-së, Patriot.

E enjtja ishte hera e dytë në më pak se një muaj që Ukraina ka rrëzuar një sistem raketash tokë-ajër S-400 në gadishull. Më 23 gusht, në Olenivka, në skajin perëndimor të gadishullit Tarkhankut, Ukraina arriti të shkatërrojë një tjetër lëshues dhe një stacion radari aty pranë. Rusia mendohej se kishte jo më shumë se gjashtë lëshues S-400 në Krime. Tani ka humbur dy. Por këto janë vetëm disa nga operacionet e fundit të Ukrainës. Të tjerë kanë rrëzuar pozicionet e radarëve rusë në platformat e gazit në det të hapur dhe, sipas Kievit, kanë përdorur drone eksperimentale detare për të sulmuar një transportues raketash hovercraft në hyrje të portit të Sevastopolit. Me bazat e saj ajrore, përqendrimet e trupave, terrenet stërvitore dhe flotën e Detit të Zi, Krimea ka qenë një objektiv kyç që nga pushtimi i plotë i Rusisë vitin e kaluar. “Në Krime, ata kanë ende shumë rezerva, me predha artilerie dhe lloje të tjera armësh,” thotë Musiienko. “Dhe kjo është linja kryesore e furnizimit logjistik për ta.”

Lexo edhe :  Djali më i pashëm në Itali, braktis modelingun për t’u bërë prift

Me kalimin e muajve, operacionet e Kievit janë rritur në sofistikim, nga një sulm me dron në gusht 2022 që shkatërroi rreth nëntë avionë rusë në bazën ajrore Saky, te sulmet e kombinuara me dron dhe raketa të sotme. Me armë më të avancuara që mendohet se janë në tubacion, Musiienko pret që Ukraina të nisë operacione gjithnjë e më të sofistikuara. “Kur të marrim ATACMS (raketat balistike taktike) nga Shtetet e Bashkuara, mendoj se do të përpiqemi të përdorim – në një sulm – raketa balistike, raketa lundrimi dhe gjithashtu dronë,” thotë ai.

“Dhe ky do të jetë një problem serioz për sistemin e mbrojtjes ajrore të Rusisë,” shton ai. “Ne do të përpiqemi t’i verbojmë ata.” Çdo sulm i suksesshëm, thotë ai, e bën më të lehtë sulmin tjetër. “Ne po hapim rrugën dhe po bëhet më e thjeshtë.” Raportet e fundit nga Uashingtoni sugjerojnë se administrata Biden është afër miratimit të sistemit të raketave me rreze të gjatë ATACMS pas muajsh lobimi ukrainas. A do të thotë ndonjë nga këto se Kievi po i afrohet më shumë qëllimit të tij për çlirimin e Krimesë? “Po afrohet, por ka ende shumë për të bërë,” thotë kapiteni i marinës ukrainase në pension Andriy Ryzhenko. “Ne duhet të çlirojmë bregdetin e Detit Azov dhe të shkurtojmë korridorin tokësor,” thotë ai, duke iu referuar ofensivës së ngadaltë dhe të ashpër të Ukrainës në jug. Dhe pastaj është Ura e Kerçit. Ukraina ka goditur vijën e shpëtimit të Moskës drejt Krimesë për gati një vit, por pajisjet e rënda ruse ende lëvizin përgjatë hekurudhës së saj jetike.

Pavarësisht se mbrohet shumë më mirë tani, ai mbetet shumë në pamjet e Kievit. “Kur të mbyllim urën e Krimesë, do të jetë një problem logjistik për ta,” thotë Ryzhenko, me pak nënvlerësim. Ndërprerja e Krimesë do të ishte katastrofike për Rusinë dhe do të ofronte një nxitje të mirëpritur për ofensivën e vështirë jugore të Ukrainës. Pra, a është e gjithë kjo një prelud i një përpjekjeje ukrainase për të rimarrë gadishullin? Vëzhguesit këtu në Kiev po përpiqen të mos ecin përpara.

“Unë mendoj se kjo mund të jetë një përgatitje për çlirimin e Krimesë,” Musiienko. “Por e kuptoj se do të duhet kohë. “Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë tani është të pastrojmë rrugën për në Krime.” Të shtunën, Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes, Oleksiy Danilov, tha se Ukraina po përdorte çdo mjet në “Duket se nëse rusët nuk e lënë Krimenë vetë,” tha ai në një intervistë radiofonike, “ne do të duhet t’i “tymosim ata”.

Burimi: bbc.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

 

Të fundit

Stuhi dhe tornado në SHBA/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Moti i keq ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë pasi tornadot...

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri pas-mesdite kur pritet kalim i...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Lajme të tjera

Web TV