Ngrihet alarmi: Asteroidi i madh mund të godasë Tokën, ka fuqinë e 22 bombave atomike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një asteroid i quajtur Bennu që ka fuqinë e 22 bombave atomike kalon pranë planetit Tokë çdo gjashtë vjet, por shanset për një goditje katastrofike janë vetëm një në 2700.

Siç raporton Daily Star, mostrat janë marrë nga sipërfaqja e tij dhe disa shkencëtarë spekulojnë se ai mund të bjerë në Tokë, konkretisht në shkretëtirën e Jutas më 24 shtator 2182, domethënë në saktësisht 159 vjet.

NASA vlerëson se Bennu mund të bëjë kërdi brenda 600 miljeve.

Ai tashmë po kryen misione të lidhura me Rich Burns, menaxheri i projektit OSIRIS-REx, tha se “ne jemi tani në fazën e fundit të kësaj përpjekjeje dhe ka ende disa milje për të bërë“.

Shkëmbi hapësinor vlerësohet të jetë rreth një e treta e një milje i gjerë, ndërsa asteroidi që shkaktoi zhdukjen e dinosaurëve ishte rreth gjashtë milje i gjerë, rreth 20 herë gjerësia e Bennu./   S.M

Të fundit

Sa e rrallë është ngjyra juaj e syve?

Të gjitha ngjyrat e syve janë të bukura në aspektin e tyre. Njerëzit mund të “përhumben” me orë të...

Zbuluan vaksinën kundër COVID-19/Nderohen me çmimin Nobel në Mjekësi, Kariko dhe Weissman

Çmimin Nobel në Mjekësi e morën sot hungarezja, Katalin Kariko dhe amerikani, Drew Weissman për vaksinën mRNA. Katalin Kariko dhe Drew Weissman bënë zbulime në...

Rama vizitë zyrtare në Kroaci, pritet me ceremoni nga homologu Plenkoviç

Kryeministri Edi Rama ka nisur një vizitë zyrtare në Kroaci. Shefi i qeverisë shqiptare u prit me ceremoni zyrtare nga Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç. Në...

ISSH nis sot shpërndarjen e pensioneve të indeksuara/ Ja sa pensionistë përfitojnë

Instituti i Sigurimeve Shoqërore nisi sot shpërndarjen e pensioneve të indeksuara në masën 8.6 %, për 767 mijë pensionistë në të gjithë vendin. Nga vendimi...

Komandantja karikaturë!

Nga Kimete Berisha 1. Presidentja Osmani i tha një gazete italiane se: 'Nëse Serbia e pushton Kosovën - do të përballet me popullin, që me çdo...

Lajme të tjera

Web TV