SHBA sanksione të reja ndaj Rusisë, Kinës dhe Turqisë për zhvillimin e avionëve ushtarakë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Administrata amerikane vendosi ​​sot sanksione të reja lidhur me Iranin që synojnë individë dhe subjekte në Iran, Rusi, Kinë dhe Turqi të lidhur me zhvillimin e dronëve dhe avionëve ushtarakë iranianë.

Sanksionet synojnë 7 individë dhe 4 entitete në ato 4 vende për të cilat Uashingtoni thotë se “lehtësuan dërgesat dhe transaksionet financiare” për industrinë e prodhimit të avionëve të Iranit dhe përpjekjet e saj për të ndërtuar dronë (UAV) dhe avionë ushtarakë, njoftoi Departamenti i Thesarit i SHBA.

“Përhapja e vazhdueshme dhe e qëllimshme e UAV-ve iraniane i mundëson Rusisë, përfaqësuesve të saj në Lindjen e Mesme dhe agjentëve të tjerë destabilizues të minojnë stabilitetin global,” tha nënsekretari i Thesarit i SHBA për Terrorizmin dhe Inteligjencën Financiare, Brian Nelson.

Uashingtoni kishte sanksionuar më parë pesë kompani me bazë në Kinë dhe një individ për shitjen dhe transportimin e komponentëve të hapësirës ajrore, duke përfshirë pjesë të përdorura për dron, kompanisë iraniane, sipas departamentit amerikan.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se priten më shumë sanksione kundër Republikës Islamike, edhe pse të dy vendet ranë dakord për një shkëmbim të të burgosurve këtë javë./kb

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV