Studim i ri/ Ngrënia e domateve zvogëlon rrezikun e kancerit të prostatës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kanceri i prostatës prek vetëm meshkujt sepse anatomikisht vetëm ata kanë gjëndrën e prostatës përgjegjëse për sekretimin e lëngut seminal.

Ky lloj kanceri ndodh kur qelizat e pranishme në gjëndër fillojnë të rriten jashtë kontrollit. Një studim i ri pretendon se nëse burrat konsumojnë mbi 10 porcione domate çdo javë, ata mund të kenë shanse të forta për të luftuar këtë sëmundje.
Pra, pse ekspertët i kanë rekomanduar domatet si super ushqim për meshkujt? Shumë njerëz mund të mos e dinë këtë, por domatet janë një thesar i ushqyesve thelbësorë. Likopeni, i pranishëm në këtë perime konsiderohet se ka përfitime të shumta shëndetësore për njerëzit. Këto përfitime përfshijnë reduktimin e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe disa llojeve të kancerit si kanceri i prostatës.

A mund të ndihmojë dieta në parandalimin e kancerit të prostatës?

Sipas studimit të botuar në revistën ‘Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention’, domatet mund të jenë në gjendje të zvogëlojnë rrezikun e kancerit të prostatës për shkak të pranisë së likopenit. Likopenet kanë fuqinë për të luftuar toksinat në trup që shkaktojnë dëmtimin e qelizave. Prandaj, mund të jetë në gjendje të kthejë qelizat kancerogjene në gjëndrën e prostatës. Ekspertët thonë se domatet mund të zvogëlojnë rrezikun me 18 për qind. Studimi gjithashtu deklaroi se kanceri i prostatës është një nga kanceret e dyta më të zakonshme tek meshkujt në mbarë botën. Me sa duket, rastet janë më të larta në vendet e zhvilluara sesa në vendet në zhvillim. Arsyet pas kësaj nuk dihen ende. Ekspertët sugjerojnë se dieta mund të ndihmojë në parandalimin e kësaj sëmundjeje, veçanërisht ushqimet si fasulet e pjekura dhe domatet.

Gjithçka rreth studimit

Lexo edhe :  Stomak bosh? Ushqimet që duhet të shmangni në mëngjes

Studimi u krye nga ekspertë dhe studiues në Universitetet e Bristolit, Kembrixhit dhe Oksfordit. Përpara se të thelloheshin në përfundimet, ata vëzhguan nga afër dietat dhe stilin e jetesës së rreth 1806 burrave me kancer të prostatës midis moshës 50 dhe 69 vjeç. Ata krahasuan gjithashtu dietat dhe stilin e jetesës së 12,005 burrave që nuk kishin kancer. Pas kësaj, ata përfunduan me prova se domatet, veçanërisht likopeni mund të luajnë një rol.
Një gjë e rëndësishme për t’u theksuar është se këto gjetje kërkimore kërkojnë kërkime më të thelluara dhe prova njerëzore. Por, sido që të jetë, ata rekomandojnë burrat që të ndjekin një dietë të shëndetshme të mbushur me një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh, veçanërisht domate. Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë gjithashtu./E.Ç

Të fundit

VIDEO/ Roma ndalet në barazim në transfertën e Servettes, Lukaku gjen sërish rrjetën

Roma ka barazuar me rezultat 1-1 me Servetten në kuadër të grupit G në Ligën e Evropës. Vendasit e nisën...

VIDEO/ Aston Villa mposht Legian dhe vulos kualifikimin, supergol nga Ernest Muçi

Futbollisti shqiptar, Ernest Muçi, ka shënuar një super gol në përballjen mes Aston Villës dhe Legia Varshavës që u zhvillua në kuadër të raundit...

“S’ka qumësht, jepini ujë me sheqer”, qendra e grave të dhunuara lë foshnjat pa ushqim

Emisioni Fiks Fare solli një skandal me një qendër ku strehohen gratë e dhunuara, të cilat kanë një urdhër mbrojtje dhe shteti i dërgon...

OBSH: Rastet globale të malaries tejkaluan nivelet para pandemisë së COVID-19

Rastet globale të malaries tejkaluan nivelet para pandemisë së koronavirusit dhe arritën në 249 milionë në mes të një numri në rritje të kërcënimeve...

Agjencia e OKB-së për motin: Vitit 2023, më i nxehti në histori

Agjencia e OKB-së për motin njoftoi të enjten se viti 2023 është viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë ndërsa paralajmëron se ka shenja...

Lajme të tjera

Web TV