Bën lutje muslimane dhe më pas ha mish derri/ Dënohet me 2 vite burg për videon e Tik Tok

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një gjykatë indoneziane këtë javë dënoi një grua me dy vjet burg për shkelje të ligjit të blasfemisë për postimin e një videoje në TikTok në të cilën ajo thotë një lutje muslimane dhe më pas ha mish derri .

Indonezia është vendi me popullsinë më të madhe myslimane në botë dhe mishi i derrit konsiderohet, sipas Islamit, “haram”, pra i ndaluar.

Lina Lutfiavati, e njohur gjithashtu si Lina Mukherjee, e cila e përshkruan veten si muslimane, sipas dokumenteve të gjykatës, postoi një video TikTok në mars, në të cilën ajo tha një lutje, e cila përkthehet si “në emër të Zotit”, përpara se të hante patatina derri krokante. .

//
Gjykata në qytetin indonezian të Palembang, që ndodhet në ishullin Sumatra, e dënoi atë dje për veprimet e saj, duke vendosur se ajo “përhapte qëllimisht informacione që synonin nxitjen e urrejtjes ose armiqësisë individuale/grupore bazuar në fenë”, sipas një dokumenti gjyqësor.

Gjykata e urdhëroi atë të paguante një gjobë prej 250 milionë rupi (rreth 15,000 euro).

Kritikët argumentojnë se ligjet e rrepta të blasfemisë së Indonezisë po përdoren për të minuar reputacionin e gjatë të vendit të Azisë Juglindore për tolerancë dhe multikulturalizëm.

Lina u tha gazetarëve pas gjyqit se ishte e befasuar nga vendimi.

“E di që ishte faji im, por nuk e prisja këtë dënim”, tha Lina për stacionin lokal të lajmeve MetroTV.

Usman Hamid, drejtor ekzekutiv i Amnesty International Indonesia, tha se seksioni i blasfemisë i ligjit indonezian po keqpërdorej për të synuar grupet e pakicave dhe disidentët.

“Nuk është në përputhje me detyrimet ndërkombëtare të Indonezisë për të respektuar dhe mbrojtur lirinë e mendimit, ndërgjegjes dhe shprehjes së fesë ose besimit të dikujt, lirinë e mendimit dhe të shprehjes,” tha ai.

Lexo edhe :  I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit të fast food-it, gruaja merr dënimin e pazakontë

Ligji i blasfemisë është përdorur kryesisht kundër atyre që akuzohen për fyerje të Islamit, duke përfshirë ish-guvernatorin e krishterë të Xhakartës, Basuki “Ahok” Purnama, i cili në vitin 2017 u dënua me dy vjet burg për blasfemi me akuza që shiheshin gjerësisht si të motivuara politikisht.

Këshilli Ulema i Indonezisë, një organ i lartë klerik, argumentoi në gjykatë se veprimi i Linës ishte blasfemi kundër Islamit, sipas një dokumenti gjyqësor./E.T

Të fundit

Shqiptarja e parë që fitoi çmimin/ Sot 44 vjetori i ndarjes së Nobelit për Nënë Terezën

Sot bëhen 44 vite që nga dita kur Nënë Tereza mori çmimin Nobel për paqen. Më 10 dhjetor 1979,...

Stuhi dhe tornado në SHBA/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Moti i keq ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë pasi tornadot dhe stuhitë e forta goditën...

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri pas-mesdite kur pritet kalim i...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

Lajme të tjera

Web TV