Bullgaria ndalon importet e farave të lulediellit nga Ukraina

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveria bullgare ka rënë dakord për një ndalim të përkohshëm të importeve të farave të lulediellit ukrainas pas protestave të fermerëve në vend, njoftoi sot kryeministri Nikolai Denkov, duke u zotuar të mbështesë prodhimin e fermerëve bullgarë.

Në prill, BE lejoi pesë shtete anëtare, Bullgarinë, Hungarinë, Poloninë, Rumaninë dhe Sllovakinë, të ndalonin tregtinë e grurit, misrit dhe farave të lulediellit nga Ukraina në territorin e tyre, një vendim që u bë me qëllim të mbrojtjes të fermerëve të tyre, të cilët i atribuojnë importeve ukrainas rënien e çmimeve në tregjet e tyre të brendshme. Të premten e kaluar, Brukseli vendosi të mos i zgjasë këto ndalime, por Polonia, Sllovakia dhe Hungaria njoftuan vazhdimin e njëanshëm të embargos.

Ndërsa Bullgaria vendosi të mos zgjasë ndalimin e importit të produkteve bujqësore ukrainase.

Të hënën sindikatat dhe shoqatat e fermerëve, duke protestuar për heqjen e këtij ndalimi, nisën një mobilizim kombëtar duke bllokuar rrugët kryesore dhe pikat kufitare.

Sot përfaqësuesi i sindikatës bujqësore Ilya Prodanov konfirmoi për rrjetin televiziv bTV se marrëveshja për pezullimin e përkohshëm të importit të farave të lulediellit ukrainas është miratuar nga qeveria. Importi i farave të lulediellit ukrainas do të pezullohet derisa Bullgaria dhe Ukraina të bien dakord për kuotat e tyre përkatëse të importit.

Prodhuesit bullgarë të drithërave po kërkojnë gjithashtu ndalimin e importeve të drithërave nga Ukraina./I.S

Të fundit

Çështja “Gërdeci”/ Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu paraqitet në SPAK

Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu është paraqitur këtë të enjte në Gjykatën e Posaçme, ku është duke u zhvilluar...

Rrëfimi i Brojës: “Kombëtarja e Shqipërisë më ndihmoi te Sauthemptoni”

Tifoz i Çelsit që prej moshës 3-vjeçare dhe për të mbër ritur deri në “Stamford Bridge”, me qëllim realizimin e ëndrrës së tij të...

Këngëtarët shqiptarë ‘ndezin’ Tiranën në koncertin e ”Natës së Bardhë”

Këngëtarët shqiptarë kanë ndezur atmosferën e kryeqytetit në koncertin që u mbajt në “Natën e Bardhë” në skenën e ndërtuar në sheshin “Skënderbej”. Muzika nisi...

Arsyet pse 40% e njerëzve zgjedhin me dëshirë injorancën

Ne të gjithë kemi një vend në jetën tonë ku kthejmë kokën nga ana tjetër dhe pretendojmë se gjithçka është në rregull. Psikologët e...

Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të vëmendjes në filmin e Ridley...

Lajme të tjera

Web TV