SHIFRAT/ Matjet e Eurostat tregojnë rritje më të madhe të çmimeve se raportimet e INSTAT

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Europë, rritja e çmimeve u frenua ndjeshëm këtë vit, por në vendin tonë, inflacioni po bëhet i qëndrueshëm.

Sipas matjeve nga metodologjia e Eurostat, në gusht 2023, Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit (IHÇK) u rrit me 4,7%, teksa matjet e brendshme tregojnë për një rritje me vetëm 4%.

Në Europë, çmimet u rritën mesatarisht me 5,9%, duke sheshuar gradualisht diferencat ndërmjet ndryshimit të çmimeve me vendin tonë.

Sipas IHÇK-së, rritja më e madhe e çmimeve prej 8,2% vërehet në grupin “Ushqime dhe pije joalkoolike”, pasuar nga grupet “Mobilim, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje” me 6,3%, “Argëtim dhe kulturë” me 6,1%, “Hotele, kafene dhe restorante” me 4,6%, “Veshje dhe këpucë” me 4,4%, “Mallra dhe shërbime të ndryshme” me 3,9%, “Pije alkoolike dhe duhan” me 3,0%, “Shërbimi arsimor” me 2,6%, “Shëndeti” me 1,9%, “Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” dhe “Komunikimi” me 1,0% secili. Nga ana tjetër, çmimet e grupit “Transporti” u ulën me 5,6%.

Teksa ndryshimi mujor i matur nga Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit është 0,4%.

Ky ndryshim është ndikuar kryesisht nga rritja e çmimeve të grupit “Transporti me 1,5%, pasuar nga grupet “Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” dhe “Mobilim, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje” me 0,5% secili, “Ushqime dhe pije joalkoolike” dhe “Shërbimi arsimor” me 0,4% secili, “Shëndeti” me 0,3%, “Hotele, kafene dhe restorante” dhe “Mallra dhe shërbime të ndryshme” me 0,2% secili, “Komunikimi” me 0,1%. Nga ana tjetër, çmimet e grupit “Veshje dhe këpucë” dhe “Argëtim dhe kulturë” u ulën me 0,1% secili.

Të dhënat tregojnë se nivelin me të ulët të rritjes së çmimeve e kishte Zvicra, me rreth 1.9% dhe më pas Danimarka, Spanja dhe Belgjika. Në anën tjetër rritja më e madhe me rreth 14% ishte në Hungari, në Çeki me 10%.

Lexo edhe :  Rritet një tjetër taksë/ Sa do paguajnë më shumë bizneset e familjet në Tiranë

Europa u përball me inflacion të lartë vitin e kaluar me mbi 12% si rrjedhojë e efektit negativ që dhanë çmimet e energjisë. Në atë kohë, Shqipëria kishte ritmet më të ulëta të rritjes së çmimeve. Por duke qenë se inflacioni në vendin tonë udhëhiqet nga çmimet e ushqimeve, rritja po bëhet e qëndrueshme.

Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit (IHÇK) mat ndryshimin e nivelit të çmimeve me pakicë të mallrave dhe shërbimeve nga pikëpamja e strukturës së shpenzimeve të cilat konsumatori (vendas dhe i huaj) synojnë për konsumin final në territorin e Shqipërisë.

IHÇK përdoret për monitorimin e lëvizjes së çmimeve me pakicë në vendet Evropiane, duke krahasuar përqindjen e inflacionit ndërmjet vendeve të Evropës dhe si inflacion zyrtar i Bankës Qendrore Evropiane duke siguruar stabilitetin e çmimeve në Bashkimin Ekonomik dhe Monetar

Shqipëria nisi publikimin e IHÇK-së nga muaji Janar 2017, INSTAT. indeksi llogaritet dhe publikohet sipas strukturës së Klasifikimit Evropian të Shpenzimeve individuale me 12 ndarje kryesore.

Periudha referuese e çmimeve është muaji Dhjetor 2020, ndërsa periudha referuese e indeksit është muaji Dhjetor 2020 Peshat për IHÇK janë llogaritur në përputhje me Rregulloren e Komisionit Europian. Peshat reflektojnë strukturën e shpenzimeve monetare të konsumit final të familjeve shqiptare dhe jo shqiptare në territorin e Shqipërisë./ Monitor.al/   S.M

Të fundit

Adele hap shpirtin: Unë vuaj nga depresioni

Këngëtarja e famshme britanike Adele në një intervistë për Hollywood Reporter ka pranuar se vuan nga depresioni. Këngëtarja, e cila...

Saranda në listën e destinacioneve për Krishtlindje, lë pas Londrën dhe Pragën

Bazuar në mbi 600,000 votat e udhëtarëve nga 168 vende në mbarë botën, organizata e destinacioneve më të mira evropiane (EBD) ka zbuluar listën...

Valbona Selimllari kundër Xhemi Shehut: Është tallje ajo që bëjnë në Portokalli

Imitimin e Valbona Selimllarit nga Xhemi Shehu në “Portokalli”, duket se Valbona nuk e ka pritur aspak mirë. E ftuar në emisionin “DWTS Fan Club”,...

Ja cilët ishin popujt më të lumtur të Bashkimit Europian për 2023

Teksa mbyllet ky vit janë bërë publike vendet më të lumtura në Bashkimin Europian. Sipas kësaj renditjeje, Austria, Polonia dhe Rumania kanë popullsinë më...

Ronela Hajati flet për përvojën në Eurovision: Më lanë në mes të 4 rrugëve

Ronela Hajati, e ftuar në “Më lër të flas”, ka folur për eksperiencën e saj në Eurovision dhe u shpreh se pavarësisht dëshirës së...

Lajme të tjera

Web TV