U shtrua në spital në gjëndje të rëndë, ndahet nga jeta filozofi i njohur (EMRI+FOTO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në orët e para të mëngjesit të së mërkurës është ndarë nga jeta Gianni Vattimo. Filozofi me origjinë italiane fillimisht është shtruar në spitalin Rivoli (Torino) në gjendje të rëndë.

Lajmi i ndarjes nga jeta është bërë i ditur në një postim në Facebook nga Simone Caminada, asistent dhe shoqërues i filozofit prej 14 vitesh.

Vattimo u shua në moshën 87-vjeçare dhe ishte i njohur për zhvillimin e konceptit të “mendimit të dobët” si një kritikë e metafizikës tradicionale. Ai ishte gjithashtu një parlamentar evropian.

U shtrua në spital në gjëndje të rëndë, ndahet nga

Por kush ishte Gianni Vattimo?

Vattimo lindi në kryeqytetin piemontez më 4 janar 1936. Ai mund të konsiderohet si studiuesi më i madh i mendimit të Martin Heidegger-it, pasi ka pasur mësues të tillë si Hans Georg Gadamer.

Antidogmatik, besimtar i patundur në faktin se rendi autentik i gjërave nuk mund të përshkruhet në mënyrë filozofike apo shkencore, ai kritikoi çdo pozicion metafizik.

Me Pier Aldo Rovatti ai redaktoi një përmbledhje me ese mbi të menduarit e dobët në 1983, nga të cilat ai u konsiderua si eksponenti më i madh. Gjithmonë është përpjekur t’i bëjë teoritë e tij të aksesueshme edhe për publikun më pak të kulturuar, me shkrim shumë të thjeshtë dhe të qartë.

Ai e deklaroi veten komunist por “jo në kuptimin e vjetër marksist” dhe ishte shumë fetar. Ai e përkufizoi veten si “homoseksual dhe i krishterë” dhe konsiderohej një pararendës i çështjeve LGBT.

Përveç profesorit në Universitetin e Torinos, ai dha mësim edhe jashtë vendit dhe mori tituj nderi nga universitete prestigjioze ndërkombëtare.

Ai ishte gjithashtu anëtar i Parlamentit Evropian për dy legjislatura, fillimisht me demokratët e majtë në 1999 dhe më pas me Italia dei Valori të Di Pietro-s në 2009 dhe kontribuoi në përhapjen e filozofisë duke drejtuar programe televizive në TV./   S.M

Të fundit

Princ Harry zgjedh SHBA si rezidencë të përhershme, heq dorë zyrtarisht nga Britania

Princin Harry është zyrtarisht banor i përhershëm në SHBA, katër vjet pasi ai u largua nga Londra me Meghan...

Familja e ish presidentit amerikan John Kennedy mbështet Biden në zgjedhjet presidenciale

Më shumë se 15 anëtarë të familjes së famshme të ish-presidentit amerikan John Kennedy do të mbështesin rizgjedhjen e presidentit amerikan Joe Biden. Me këtë...

FMN ul parashikimin për rritjen ekonomike të Shqipërisë në 2024

Ekonomia shqiptare do të rritet me 3.1% në vitin 2024. Me këtë parshikim, Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka ulur pritshmëritë që kishte 6 muaj më...

“Marrëdhënia Meta-Kryemadhi”/ Ngjela zbërthen skemën: Bashkëpunim kriminal, jo erotik

Analisti Spartak Ngjela ishte i ftuar në emisionin “Breaking” në Top News këtë të enjte. Ai i cilëson pjesë të një loje  deklaratat e fundit...

Pas temperaturave të larta, ky qytet ‘pushtohet’ nga breshëri dhe shiu

Pas temperaturave të larta, zona e Mirditës është përfshirë nga reshjet e dendura të shiut dhe nga breshëri. Pothuaj i gjithë territori i Shqipërisë është...

Lajme të tjera

Web TV