UEFA ndëshkon ashpër Rumaninë për banerin në sfidën ndaj Kosovës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kombëtarja rumune e futbollin merr një dënim të rëndë për shkak të banerit të shfaqur nga tifozët e kësaj skuadre në sfidën me “dardanët” ku shkruhej: “Kosova është Serbi”.

UEFA ka vendosur ta gjobisë Federatën Rumune të Futbollit me 52 mijë euro dhe ndeshja e radhës e organizuar në shtëpi do të luhet me dyer të mbyllura.

Kështu, në vijim të sanksionit të diktuar nga UEFA, ndeshja Rumani – Andorrë, e planifikuar për 15 tetor, nga ora 21:45, do të luhet pa shikues.

Megjithatë, UEFA ka vendosur të lejojë hyrjen FALAS për fëmijët nën 14 vjeç, të organizuar në grupe, nga mjediset e arsimit parashkollor dhe shkollor, shkollat ​​e futbollit, grupet e të rinjve të klubeve të futbollit, me vetëm një shoqërues për çdo grup me 10 fëmijë.

“Federata Rumune e Futbollit hedh poshtë sjelljen e papërgjegjshme të grupit të shikuesve nga sektori i jugut që çoi në ndërprerjen e ndeshjes me Kosovën dhe ripërsërit parimin sipas të cilit qeveriset futbolli në Rumani, përkatësisht mosndërhyrja e politikës në sport.

Gjithashtu, FRF dënon ashpër mesazhet provokuese me karakter politik, ideologjik, fetar apo fyes, të cilat janë kategorikisht të ndaluara në stadiume.

Njëkohësisht presim me interes nga organet kompetente rezultatet e hetimit ligjor sipas fakteve të kryera nga shikuesit që shkaktuan ndërprerjen e ndeshjes me Kosovën,” shkruhet në një reagim të Federatës Rumune të Futbollit.

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV