Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno

12 proverba për motin/ Mit apo të vërteta, çfarë thotë shkenca

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Parashikimet e motit dhe fjalët e urta shpesh shkojnë krah për krah: në shumë raste, mençuria popullore i ka rrënjët në vëzhgimet mijëravjeçare të qiellit dhe një bazë shkencore (megjithëse minimale).

Qielli i kuq gjatë natës, moti i mirë shpresojmë.E kuqe në mëngjes, shiu po afron Thënia tipike e marinarëve vërtetohet nga studimet e meteorologëve. E kuqja që ngjyros horizontin në perëndim të diellit shkaktohet nga përhapja e dritës së diellit nga grimcat e vogla të pluhurit atmosferik të pezulluara në ajrin e thatë. Nëse qielli e kthen këtë hije, kjo do të thotë se në perëndim – drejtimi në të cilin dielli perëndon dhe drejtimi nga i cili vijnë shumica e shqetësimeve në gjerësinë e mesme – nuk ka re (të cilat përndryshe do ta bënin qiellin gri të errët). Nëse nuk ka ndryshime të papritura të motit, ne mund të shpresojmë për një ditë të bukur. Për të njëjtën arsye, nëse e kuqja shfaqet menjëherë pas lindjes së diellit, kjo do të thotë se pjesa e përparme e ajrit të thatë që garanton mot të mirë tashmë na ka kaluar.

Është gati të bjerë shi, e ndjej në kocka. E keni dëgjuar (ose thënë) pak para shiut të fundit. Por a ka një lidhje midis dhimbjes reumatike dhe motit të keq ? Studimet në këtë sektor nuk kanë identifikuar një lidhje të gjerë dhe solide shkencore, megjithëse një lidhje është demonstruar në disa sektorë të veçantë. Në vitin 2007, për shembull, një studim i 200 pacientëve me osteoartrit të gjurit tregoi se ekziston një lidhje midis presionit të ajrit dhe dhimbjes. Kur presioni bie, siç ndodh para një stuhie, indet e trupit tonë – të pasura me lëngje dhe për rrjedhojë i nënshtrohen çekuilibrimeve atmosferike – priren të fryhen, dhe kjo mund të shkaktojë dhimbje në zonat tashmë të përflakur ose të irritojë mbaresat nervore. Çfarë e shkakton erën e shiut?

Kriketat janë si termometrat A keni dëgjuar ndonjëherë për kriketat si “termometri i të varfërve”? Në fakt, këto kafshë cicërijnë më shpejt në temperatura të larta dhe më ngadalë kur ajri ftohet. Rregulli i përgjithshëm është veçanërisht i vërtetë me kriket e specieve Oecanthus fultoni , të përhapura në Amerikën e Veriut. Madje ekziston një ligj (Ligji i Dolberit, i quajtur sipas fizikanit amerikan që e zbuloi) i cili na lejon të llogarisim temperaturën e jashtme duke numëruar numrin e cicërimave të këtij kriketi brenda 8 sekondave. Duke shtuar 5 ju gjeni shkallën aktuale Celsius të mjedisit të jashtëm.

Lopët struken kur vjen moti i keq

Në zonat rurale besohet se të shohësh një lopë të përkulur është shenjë e ardhjes së motit të keq. Në realitet, këto kafshë shtrihen në tokë për një gamë të gjerë arsyesh (madje edhe vetëm për të përgjumur në paqe). Megjithatë, një lidhje midis qëndrimit të tyre dhe motit të keq mund të gjendet në temperaturë. Është treguar se lopët e nxehta preferohet të qëndrojnë drejt për të humbur nxehtësinë. Pra, përkulja mund të tregojë se nuk është një ditë veçanërisht e nxehtë dhe se është më mirë të marrësh një ombrellë.

Hëna e rrethuar, vendi i lagësht ose hëna me unazë nuk sjell mot të mirë Në çfarëdo forme që e keni dëgjuar këtë proverb, një gjë është e sigurt. Halo e dukshme rreth Hënës, ose Diellit, shihet si një shoqërues i ngushtë i motit të keq. Në fakt, ky fenomen optik është për shkak të pranisë së cirrostratusit, reve të shoqëruara me rritjen e lagështisë në lartësi dhe ardhjen e shiut ose borës. Kristalet e vogla të akullit që formojnë këto re përkulin rrezet e dritës së Hënës dhe Diellit, duke krijuar këtë unazë me shkëlqim të përhapur.

E ftohtë është nata në të cilën hëna dhe yjet shkëlqejnë me gjithë bukurinë e tyre.Kjo maksimë është e verifikueshme shkencërisht për netët e dimrit në të cilat transferimi i nxehtësisë nga Toka në atmosferë nuk ndërmjetësohet nga prania e reve, të afta për të mbajtur pjesë e rrezatimit që del nga toka. Për këtë arsye, një natë e bukur dimri me qiell të pastër është e barabartë me një natë të ftohtë dhe arktike “pa batanije”.

Lexo edhe :  Sa vjeç bëri revolucionari i modës Giorgio Armani

Nëse marsi hyn si luan, del si qengj. Këtë e dëgjojmë ndonjëherë për muajin e tretë të vitit. Thënia i ka rrënjët në vetë thelbin e muajit, i cili mbledh trashëgiminë e dimrit për të na çuar drejt pranverës. Një shpjegim tjetër i kësaj thënieje është i dukshëm në qiellin e natës. Marsi fillon nën yjësinë e Luanit në horizontin lindor dhe përfundon afër atij të Dashi (d.m.th. një dash) në horizontin perëndimor. Megjithatë, nuk është e vërtetë që nëse marsi fillon me stuhi, domosdoshmërisht do të përfundojë me mot të butë.

Shumë bile pishe = dimër i ashpër Ka nga ata që mendojnë se një numër i madh i konëve të pishës që bien nga pemët në vjeshtë paralajmërojnë një dimër shumë të ashpër. Ky është një bestytni e pabazë: ciklet e prodhimit të konëve të pishës nga halorët ndjekin cikle trevjeçare. Bimët i prodhojnë ato me qëllim në një numër të paparashikueshëm nga viti në vit, në mënyrë që të mos u japin mundësinë insekteve që ushqehen me to të mësohen me to dhe të parashikojnë sjelljen e tyre. Përkundrazi, disa informacione rreth motit mund të nxirren duke vëzhguar nëse konet e pishës në fjalë janë të hapura apo të mbyllura. Kur moti është i butë, pjesa e jashtme e konëve të pishës thahet më shpejt se pjesa e brendshme dhe ka tendencë të hapet, duke favorizuar shpërndarjen e farave të bimës. Në klimat e lagështa dhe me shi, konet mbeten të mbyllura dhe priren të fryhen, duke e kursyer polenin për kohë më të mira.

 Një klasik i madh i thënieve popullore, por me themele të forta shkencore. Përderisa dini të vëzhgoni qiellin me kujdes. Në fakt, retë e vogla të ngjashme me shumë topa pambuku – retë cirrocumulus, midis 6 dhe 7 mijë metra mbi nivelin e detit – tregojnë praninë e ajrit të ftohtë dhe të paqëndrueshëm në atë lartësi dhe shpesh lajmërojnë ardhjen e një fronti të ngrohtë të lagësht të shoqëruar nga dushe të mundshme.

Nëse zogjtë mbeten në tokë, moti i keq (ose stuhitë) po vjen.Kafshët perceptojnë ndryshime në parametrat atmosferikë (të tilla si rënia e papritur e presionit ose rritja e lagështisë) që i paraprijnë ardhjes së shqetësimeve. Kjo do të shpjegonte pse zogjtë fluturojnë ulët (ose qëndrojnë në tokë) përpara se të arrijë një stuhi. Ose sepse disa peshq si trofta lëvizin shumë të furishëm.

Llogaritja e distancës së stuhive me vonesë të bubullimës Numërimi se sa kohë kalon nga vetëtima në bubullimë zbulon distancën deri në stuhi. Nëse e keni dëgjuar të thuhet, mirë, është e vërtetë, dhe shpjegimi mund të gjendet lehtësisht midis ligjeve të fizikës. Drita udhëton më shpejt se zëri, dhe shpejtësia e përhapjes së zërit në atmosferë dihet. Kur shihni vetëtimën, përpiquni të numëroni sekondat që e ndajnë atë nga bubullima përkatëse: çdo pesë sekonda kohë korrespondon me një distancë prej rreth 1.6 km midis nesh dhe stuhisë. Ky truk të paktën mund të përdoret për të kuptuar nëse stuhia po afrohet apo po largohet prej nesh.

Nëse bari është i lagësht, do të ketë mot të mirë.Vesa në përgjithësi ndodh në kushte të qëndrueshme të presionit të lartë e cila pas disa ditësh favorizon akumulimin e lagështirës në shtresat e poshtme; në netët e kthjellëta, veçanërisht në pranverë ose në vjeshtë, ftohja e natës çon në kondensimin e avullit të ujit në bimësi./

Përshati në shqip nga Focus.it, E.T.

Të fundit

Lajmi i Fundit/ Qëllohet gjatë mitingut në Pensilvani Donald Trump

Ish presidenti amerikan Donald Trump eshte qelluar gjate nje mitingu ne Pensilvani. CNN ka publikuar pamjet e sulmit ndaj Trump. Ish...

Egla dhe Graciano bëhen bashkë, çfarë po përgatisin

Fituesja e Big Brother Vip, Egla Ceno vazhdon të jetë një nga personazhet më të komentuar dhe çdo postim i saj ngjall kuriozitet. Mirëpo...

Analiza e REL: Samiti i Uashingtonit dhe trashëgimia e vërtetë e tij

Ukraina mund të jetë përafruar më shumë me NATO-n në samitin e aleancës ushtarake në Uashington, këtë javë, por është vështirë t’i shpëtosh ndjenjës...

Zyrtare, portieri shqiptar rinovon me Cesena-n

Giulio Veliaj do të vazhdojë të jetë pjesë e Cesena-s edhe për sezonin e ardhshëm. Klubi që këtë vit u ngjit në Serie B i...

Elton John urinon brenda shishes plastike në dyqanin luksoz

Këngëtari i njohur Elton John vendosi papritur të mos respektojë një sërë rregullash në një dyqan luksoz në Paris. Mesa duket, artisti spektakolar ka...

Lajme të tjera

Web TV