21 shtator 1792/ Franca anulon monarkinë, dhe shpall republikën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Natën e 10 gushtit 1792, kryengritësit, të mbështetur nga një komunitet i ri revolucionar i Parisit, sulmuan Tylëritë. Familja mbretërore u burgos, dhe një mbledhje e shpejtë e Asamblesë Legjislative e pezulloi monarkinë; ndërsa qenë të pranishëm vetëm një e treta e deputetëve ishin të pranishëm, pothuajse të gjithë Jakobinë. Ajo që mbeti nga një qeveria kombëtare, varej nga mbështetja e Komunës.

Kjo e fundit dërgoi banda nëpër burgje duke masakruar për vdekje mbi 1400 njerëz, ndërsa i drejtoi një qarkor qyteteve të tjera franceze, duke i ftuar ta ndiqnin këtë shembull. Asambleja bëri një rezistencë të dobët. Kjo situatë vazhdoi derikur Konventa, e ngarkuar me shkrimin e një kushtetute të re, u mblodh më 20 shtator 1792 dhe u bë de fakto qeveria e re de e Francës.  Të nesërmen, ajo njoftoi anulimin e monarkisë dhe shpalljen e republikës.

Kjo masë erdhi një vit pasi Mbreti Luigi XVI, miratoi me gjysmë zemre një Kushtetutë të re, që i hoqi atij pjesës më të madhe të kompetencave. Mbreti u përpoq të arratisej në qershorin e vitit 1791 për t’u bashkuar me fisnikët në mërgim, por nuk pati sukses, ndërsa u ekzekutua në gijotinë pak kohë më vonë.

Kalendar

21 Shtator 1921- Një kullë që përmbante 4500 ton përzierje të sulfatit të amoniit dhe nitratit të amoni shpërtheu në një fabrikë në Oppau, në Gjermani, duke vrarë rreth 600 njerëz e plagosur 2.000 të tjerë.

21 Shtator 1964 – Malta fiton pavarësinë e saj nga Mbretëria e Bashkuar. Vendi ishullor ra nën kontrollin britanik në vitin 1814, si pjesë e Traktatit të Parisit.

21 Shtator 1327 – Mbreti i Anglisë Eduardi II, vritet me urdhër të bashkëshortes së tij.

21 Shtator 1520- Sulejmani (i Madhërishëm), biri i Sulltan Selimit, bëhet sulltani i ri i Perandorisë Osmane. Nën sundimin e tij, perandoria arriti zgjerimin e saj më të madh në 3 kontinente, Azi, Evropë dhe Afrikë.

Lexo edhe :  Mblidhet Këshilli i Sigurimit të OKB-së, pritet të votojë për një armëpushim në Gaza

21 Shtator 1993 – Rusia zhytet në një krizë kushtetuese, kur presidenti i atëhershëm rus Boris Jelcin e pezulloi parlamentin dhe e shfuqizoi Kushtetutën ekzistuese.

21 Shtator 1999 – Një tërmet i fortë godet Tajvanin, duke vrarë më shumë se 2.400 njerëz dhe  plagosur mbi 11 mijë të tjerë. Dëmet matariale i kapërcyen 10 miliardë dollarët.

 

 

Të fundit

Stuhi dhe tornado në SHBA/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Moti i keq ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë pasi tornadot...

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri pas-mesdite kur pritet kalim i...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Lajme të tjera

Web TV