“Ferma Parchman”, burgu i Mississippit me një histori të jashtëzakonshme muzikore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të burgosurit në këtë burg bukolik por brutal kanë kënduar prej kohësh blues për të mbajtur veten dhe një përmbledhje e re këngësh ungjillore vazhdon trashëgiminë

Nga Sheldon Pearce

Në vitin 1940, këngëtarja e Mississippi Bukka White publikoi këngën Parchman Farm Blues si një testament i dy viteve që ai kaloi në burgun e shtetit të Mississippi, një fermë famëkeqe e punës në burg, e njohur gjithashtu si Parchman Farm – dhe vendi i disa prej më muzikë e mrekullueshme në historinë amerikane. Gjatë vuajtjes së dënimit për të qëlluar një burrë në këmbë, këngëtari regjistroi disa këngë për muzikologun e bardhë John Lomax, por vetëm kur ai doli jashtë ai shkroi dhe regjistroi Parchman Farm Blues: një paralajmërim për të qëndruar jashtë fermës, një vajtim për ditën e gjatë të punës dhe një thirrje për çlirim. Kënga ende rezonon, duke demonstruar fuqinë rrëqethëse, natyrore të delta blues, izolimin e thellë të përjetuar nga të burgosurit, ashpërsinë e kampeve të punës në burgje dhe nevojën e thellë, pothuajse të brendshme për ta lënë këngën të të mbështesë; për ta lënë zërin të të çojë në shesh, drejt lirisë.

Të kënduarit gjatë trazirave nuk ishte thjesht e zakonshme, por rutinë në Parchman, pavarësisht nëse të burgosurit ishin muzikantë apo jo. Në vitin 1961, Freedom Riders, aktivistët e të drejtave civile që luftuan ndarjen në transportin publik, kënduan këngë lirie gjatë një burgimi mizor e të padrejtë. Regjistrimet e shumta të Lomax-it të të burgosurve të Parchman-it paraqisnin këngë pune dhe këndime në terren, të kryera ndërsa të burgosurit gërmonin tokën. Një këngë e vitit 1947 është një interpretim i këngës popullore për John Henry-n, në të cilën një i liruar, i kthyer në shofer çeliku, e kalon një makinë shpuese përpara se të vdesë nga lodhja. “Ai vdiq me një çekiç në dorë”, këndojnë ata midis lëkundjeve. Ndihet jashtëzakonisht i përshtatshëm; kishte një kuptim se të qenit i zi mund të kualifikohej si krim. Në librin The Land Where the Blues Began, vëllai i Xhonit, Alani, shkroi: “Çdo i zi e dinte se mund ta gjente veten lehtësisht në anën e gabuar të atij gardhi.”

Burgu amerikan është padyshim një plantacion modern. Amendamenti i 13-të i kushtetutës shfuqizoi skllavërinë dhe robërinë e pavullnetshme – përveç si dënim për një krim, një detaj që është përdorur që atëherë deri në pikën ku sot, shumica e të burgosurve janë me ngjyrë: 38% e popullsisë së burgosurve në SHBA, ndërsa vetëm 12 % e banorëve të SHBA janë të zinj. Ava DuVernay, dokumentari i së cilës, i 13-ti, përshkruan rrugën nga skllavëria në kompleksin e burgut-industrial, tha në vitin 2016: “Ka një vijë vërtet të qartë të trupit të zi që përdoret për përfitime dhe për politikë.”

Askund nuk është kjo më e vërtetë se Parchman Farm, e cila sot ka shtretër për gati 5,000 punëtorë të burgosur, shumë prej të cilëve po vazhdojnë trashëgiminë e saj të jashtëzakonshme muzikore. Producenti Ian Brennan donte t’u jepte atyre mundësinë për t’u dëgjuar. “Është matematikore. Nuk është filozofike. Nuk duhet të politizohet”, thotë Brennan. “Misisipi ka varfërinë më të lartë, shkallën e dytë më të lartë të burgosjeve në SHBA, dhe afrikano-amerikanët janë të burgosur të paktën pesë herë më shumë se shkalla e të bardhëve. Kjo pabarazi nuk ka vend as në një dukje të një demokracie. Ky është motivimi im.” Në shkurt, ai udhëtoi për në Fermën Parchman për të regjistruar një shërbim ungjillor të së dielës me bekimin e kapelanëve të burgut, i cili u lirua javën e kaluar si Disa mëngjes të së dielës në Mississippi.

Brennan ka regjistruar për gati 40 vjet, me shumicën e punës së tij që dokumenton njerëz dhe vende të nënpërfaqësuara. Në vitin 2011, ai fitoi një Grammy për punën e tij në Sahara në albumin Tassili të Tinariwen dhe u nominua për një tjetër për Projektin Zomba Prison të 2015-ës në Malawi. Pas tre vitesh e gjysmë (një pritje e përkeqësuar nga pandemia), Brennan më në fund iu dha akses në burgun shtetëror të Mississippi me një njoftim një javë – pjesërisht, për shkak të presionit të ushtruar nga paditë e ngritura nga reperi Yo Gotti dhe Team Roc. krahu filantropik i etiketës Roc Nation të Jay-Z, në emër të të burgosurve, duke përmendur kushte çnjerëzore të jetesës. Në një shërbim të posaçëm të mbledhur për regjistrimin, i cili mblodhi këngëtarë nga disa shërbime të ndryshme që mbaheshin në burg të dielave, burrat bënin me radhë këngë shpirtërore, fillimisht a cappella, pastaj me piano, bateri, madje edhe instrumente elektrike. Ngadalë, gjatë shërbimit, ata bashkohen në një kongregacion. Misisipi, siç përsërit Brennan në bisedë, është një vend me një histori të ngarkuar, me një prejardhje të pasur muzikore dhe të dëmtuar nga një trashëgimi e dhunës raciste. “Nëse besoni në pikat e fuqisë gjeografikisht, në univers, është shumë e pabesueshme, ajo zonë. Ike Turner dhe Sam Cooke kanë lindur në qytetin fqinj. Besi Smith vdiq në atë qytet. Aty ku Robert Johnson supozohet se ka shitur shpirtin e tij është pikërisht aty, në një udhëkryq. Vrasja e tmerrshme e Emmett Till ndodhi 35 minuta me makinë larg. Është një vend i ngarkuar dhe i ngarkuar – lëre më terrenet [Parchman], të cilat janë masive.”

Brennan i përshkruan pjesët e 28 miljeve katrore të Parchman si bukolike, por gjithashtu vë në dukje se zonat më të këqija ishin të kufizuara qëllimisht prej tij. Në Zomba Prison Project, kineastja dhe fotografja italo-ruandeze Marilena Delli Umuhoza (e cila është gjithashtu gruaja e Brenanit) regjistroi video të burgut dhe interpretuesve të tij, por kushti i regjistrimit në Parchman nuk ishte asnjë foto ose video (burokracia bëri gjithashtu të fliste për të burgosurit e pamundur për këtë pjesë). Delli Umuhoza, i cili prodhoi disa Mississippi Sunday Morning, thotë se megjithatë, ishte e rëndësishme të tregohej se shpirti njerëzor mund të krijojë diçka të bukur, madje edhe në një vend të tmerrshëm: “Është e drejta e tyre të dëgjohen dhe, për mua, është shumë është e rëndësishme të përpiqemi t’u ofrojmë atyre një platformë.”

Lexo edhe :  Kim Jong Un celebron lëshimin e satelitit, me të bijën dhe shkencëtarët koreanë

Muzika e Some Mississippi Sunday Morning është sa tragjike aq edhe goditëse; i papërpunuar dhe i zhveshur në tullacën e të kënduarit dhe ndershmërinë e tij emocionale. Këngëtari dhe pianisti që performon në Give Myself Away, So You Can Use Me, i cili kërkoi të mbetet anonim, i nënshtrohet këngës, koncesioni në tekst duke i dhënë një formë ndjenjave të tij. Në Solve My Need, një burrë i identifikuar si M Palmer jep një bariton në lulëzim që godet si një mjegull. Gospel është një themel i muzikës amerikane, veçanërisht në jug, dhe meloditë dhe mesazhet e tij janë dhuruar gjithmonë në kohë trazirash, si një balsam për ata që kërkojnë shpresë. Por ju mund të dëgjoni se si shërbimet e së dielës janë veçanërisht restauruese për dikë të burgosur – jo thjesht për shkak të premtimit të shëlbimit, por ngushëllimit për të mos qenë vetëm. Sa më afër, Lay My Burden Down, një performancë komunale që ishte gjëja e fundit e regjistruar gjatë vizitës së Brenanit, mblodhi një grup burrash të ndarë së bashku si një trup i unifikuar dhe të burgosurit të ndarë fillimisht sipas linjave të ndryshme ideologjike filluan të grinden, të përqafoheshin, të buzëqeshnin, dhe duke qeshur. Brennan u pushtua nga pamja. “Ka një shtrat trishtimi rreth burgosjes që është e pashmangshme, por të kesh gëzim brenda kësaj, dhe ky kontrast, është edhe më prekës.” Ai ishte ftuar përsëri në Grammy, por e anashkaloi atë për të realizuar vizitën e tij në Parchman. “U thashë atyre në fund se do ta kujtoja gjallërisht atë ditë për pjesën tjetër të jetës sime. Dhe do ta bëj, jam i sigurt për këtë. U thashë atyre se nuk do të ketë shfaqje më të mira sonte në Grammy se sa këtu. Sepse mendoj se performancat më të mëdha arrijnë një pikë transhendence ku nuk ka konkurrencë.”

Ferma e Parchman-it, si të gjitha burgjet, është krijuar për të çnjerëzuar njerëzit e mbyllur atje. Hetimi i Departamentit të Drejtësisë i nxitur nga paditë e Ekipit ROC zbuloi shkelje sistematike që çuan në dëmtime fizike dhe psikologjike, duke përfshirë izolimin e zgjatur në izolim në “kushte të rënda”. Disa mëngjes të së dielës në Mississippi ndihen sikur këta burra kërkojnë gjërat që një sistem kaq barbar përpiqet t’i mohojë: dhembshurinë, intimitetin dhe mëshirën. Këngët nuk janë thjesht spastrim ankthi të grumbulluar nga brenda ose thirrje për përqafimin e Zotit, por edhe lutje për t’u njohur si person dhe jo një numër ID. Për këtë qëllim, Brennan e sheh përvojën në dhomë si përparësi, “dhe nëse në fund të kësaj ka një rekord, ky është vetëm një bonus. Unë thjesht po përpiqem të bëj drejtësi ndaj guximit të njerëzve për të ndarë.” Zërat, thotë Brennan, “në të vërtetë, në fund të fundit, nuk mund t’i hiqen dikujt. Mund të tentohet të mohohet, por është në posedim të atij personi; është pjesë e tyre. Unë e marr atë si një përgjegjësi të madhe që duhet besuar.”

Megjithatë, gjithmonë do të ketë shqetësim për kontrollin krijues dhe çfarë do të thotë të regjistrosh dhe shpërndash muzikën e të burgosurve. Ky projekt nuk është bërë për fitim – të gjitha të ardhurat shkojnë për Shërbimet e Kapelanit të Departamentit të Korrigjimeve të Misisipit – por ka biseda më të nuancuara për të bërë rreth soditës dhe racës; në fund të fundit, një dokumentar i bardhë që kap shumicën e subjekteve zezake mund të ketë erë zoologjike. Brennan thotë se përpjekja për të lundruar e mban atë zgjuar natën. “Qëllimi është të deekzotizojmë. Ajo histori është e shëmtuar, e shëmtuar, e shëmtuar dhe ndoshta ekziston ky rrezik”, thotë ai. “Ne po përpiqemi të përfaqësojmë me vërtetësi. Dhe kur jeni duke folur për muzikë që është regjistruar 100% live pa overdubs, kjo është ajo.”

Në një bisedë të veçantë, Delli Umuhoza shton: “Si një person i racializuar që u rrit në një vend me qendër të bardhë, mendoj se është me të vërtetë e rëndësishme që përfaqësimi të jetë prioritet, veçanërisht t’u japësh shikueshmëri njerëzve që përndryshe nuk marrin të njëjtin zë. ”

Shumë herët, Brennan më dha një lloj deklarate misioni për punën e tij: “Etikisht dhe moralisht, ne jemi të detyruar t’i dëgjojmë ata që janë më pak të dëgjuar apo edhe të heshtur apo censuruar.” Për të, pyetjet në lidhje me shkeljen duhet të vendosen në prapavijë të asaj që duhet dëgjuar. “Është shumë e rëndësishme që muzika të qëndrojë më vete,” thotë Brennan. “Kushdo që fokusohet në politikën e saj po u bën një shërbim artistëve. Sepse fokusi duhet të jetë në zërat e tyre.” Të mbushur me një dëshirë të thellë për t’u përcaktuar nga më shumë se momenti më i keq në jetën e tyre, ata zëra kumbojnë dhe trazojnë shpirtin.

Burimi: theguardian.com/ përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Rrëfimi i Brojës: “Kombëtarja e Shqipërisë më ndihmoi te Sauthemptoni”

Tifoz i Çelsit që prej moshës 3-vjeçare dhe për të mbër ritur deri në “Stamford Bridge”, me qëllim realizimin...

Këngëtarët shqiptarë ‘ndezin’ Tiranën në koncertin e ”Natës së Bardhë”

Këngëtarët shqiptarë kanë ndezur atmosferën e kryeqytetit në koncertin që u mbajt në “Natën e Bardhë” në skenën e ndërtuar në sheshin “Skënderbej”. Muzika nisi...

Arsyet pse 40% e njerëzve zgjedhin me dëshirë injorancën

Ne të gjithë kemi një vend në jetën tonë ku kthejmë kokën nga ana tjetër dhe pretendojmë se gjithçka është në rregull. Psikologët e...

Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të vëmendjes në filmin e Ridley...

Mona Lisa: A kanë adhuruar fansat e da Vinçit portretin e gabuar?

Disa argumentojnë se kjo pikturë përshkruan subjektin e artistes në vitet e saj të reja dhe është versioni i parë i veprës së tij...

Lajme të tjera

Web TV