Ja cilat janë gjuhët më të lehta për t’u mësuar/ Ku renditet shqipja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjuhët janë komplekse në mënyra të ndryshme, pavarësisht se të gjitha mësohen lehtë nga fëmijët.

“Departamenti Amerikan i Shtetit” ka bërë një ndarje për gjuhët e botës që u mëson diplomatëve, duek i vendsour në katër kategori, bazuar në kohën që u duhet njerëzve për t’i mësuar, të cilat variojnë nga 24 deri në 88 javë.

Gjuha shqipe, mund të mësohet nga anglishtfolësit për 44 javë, dhe futet te kategoria e tretë e vështirësisë.

Ndërsa gjuhët më të lehta për t’u mësuar janë frëngjisht, italisht, spanjisht, ndërkohë që gjuhët më të vështira, që mund të marrin deri në 88 javë për t’u mësuar janë gjuha arabe, japoneze, koreane dhe mandarine./  S.M

Të fundit

Rrëfimi i Brojës: “Kombëtarja e Shqipërisë më ndihmoi te Sauthemptoni”

Tifoz i Çelsit që prej moshës 3-vjeçare dhe për të mbër ritur deri në “Stamford Bridge”, me qëllim realizimin...

Këngëtarët shqiptarë ‘ndezin’ Tiranën në koncertin e ”Natës së Bardhë”

Këngëtarët shqiptarë kanë ndezur atmosferën e kryeqytetit në koncertin që u mbajt në “Natën e Bardhë” në skenën e ndërtuar në sheshin “Skënderbej”. Muzika nisi...

Arsyet pse 40% e njerëzve zgjedhin me dëshirë injorancën

Ne të gjithë kemi një vend në jetën tonë ku kthejmë kokën nga ana tjetër dhe pretendojmë se gjithçka është në rregull. Psikologët e...

Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të vëmendjes në filmin e Ridley...

Mona Lisa: A kanë adhuruar fansat e da Vinçit portretin e gabuar?

Disa argumentojnë se kjo pikturë përshkruan subjektin e artistes në vitet e saj të reja dhe është versioni i parë i veprës së tij...

Lajme të tjera

Web TV