Mbizotërojnë vizitorët tranzit, Tirana dhe Durrësi më të frekuentuarat!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga 1.7 milionë turistë të huaj të cilët zgjodhën Shqipërinë për të kaluar pushimet verore në korrik, vetëm 236 mijë u akomoduan në hotelet apo bujtinat e vendit, thënë ndryshe, rreth 14% e tyre.
Interesi i të huajve tranzit për të vizituar vendin ka qenë më i lartë në këtë periudhë të vitit sesa turistët që qëndrojnë për më shumë se 1 ditë në Shqipëri.

Mbizotërojnë vizitorët tranzit, Tirana dhe Durrësi më

Akomodimi në strukturat shqiptare i turistëve vendas por dhe të huaj, sipas Institutit të Statistikave u rrit me 48.2% në muajin korrik.

Duke u ndalur tek qytetet, Tirana dhe Durrësi ishin dhe më të frekuentuarat, të cilat krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë regjistruan një rritje me 70.5%. Ndërsa në zonat Bregdetare ky tregues është rritur me 24.5%.

Mbizotërojnë vizitorët tranzit, Tirana dhe Durrësi më

Sa i takon shtetësisë, shqiptarët e Kosovës mbeten më besnikët.

I lartë ka qenë numri i turistëve polakë, gjermanë dhe nga Maqedonia e Veriut me 2.5%./    S.M

Të fundit

Beleri dhe Greqia/ Na jepni çelësat e burgut, t’ju japim integrimin

Greqia vijon të këmbëngulë në lirimin nga burgu të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri. Shteti fqinj po...

40% e burrave dhe 58% e grave në Shqipëri kanë vuajtur nga simptomat e shëndetit mendor

Gati më shumë se gjysma e popullsisë së Shqipërisë ka vuajtur nga një lloj simptome e shëndetit mendor, vëren Raporti i Tranzicionit i BERZH...

Paundi britanik dhe euro, në rënie/ Kursi i këmbimit, 30 nëntor 2023

Sot më 30 nëntor 2023, dollari amerikan blihet me 93.2 lekë dhe shitet me 94.3 lekë. Euro blihet me 102.3 lekë dhe shitet 103.2 lekë. Franga...

Parashikimi i motit për ditën e enjte, 30 nëntor 2023

Për ditën e Enjte pritet përmirësim i përkohshëm kushteve atmosferike. Moti parashikohet të jetë me alternime vranësirash e kthjellime, pas orëve të mesditës shtim të...

Lajme të tjera

Web TV