Nëse nuk i keni vizituar ende, në këto 7 qytete europiane duhet të rezervoni menjëherë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pavarësisht nëse po kërkoni një arratisje të mirëqenies së botës tjetër ose një rregullim të menjëhershëm kulturor, këto janë pushimet e qytetit për t’u eksploruar tani dhe hapjet emocionuese për të parë kur të arrini atje.

Roma, për ‘la dolce vita’

Disa hapje të lavdishme luksoze në Romë po sjellin energji të re në kryeqytetin italian, si dhe një fokus rinovues të banjës në një qytet tani më të famshëm për historinë, artin dhe kulturën e tij.

Six Senses e ka transformuar një Palazzo të shekullit të 18-të në një vend të shenjtë të qetë brenda Piazza di San Marcello, me një çati veçanërisht të bukur dhe, natyrisht, një banjë si oazë, e cila ofron një pamje moderne të ritualeve të lashta të larjes romake.

Ndërkohë, vizitorët që shpresojnë të shijojnë pamjet e Qytetit të Përjetshëm do të shijojnë pozicionimin e shkëlqyer të edicionit të ri elegant të Romës. I vendosur midis qendrës së qytetit dhe Shatërvanit të Trevi, bari argëtues i hotelit Punch Room është i përsosur për një pije për të filluar mbrëmjen tuaj.

Më në fund, qëndrimi në një hotel Bulgari në qytetin ku u themelua shtëpia e bizhuterive duket veçanërisht i përshtatshëm.

I zhytur në shkëlqimin që i përshtatet si markës së trashëgimisë ashtu edhe vendndodhjes, spa-ja nuk duhet humbur – ajo ngjall banjat e lashta romake nëpërmjet një pishine me kolona mermeri të larë me dritë të ngrohtë nga ari dhe xhami jeshil.

Mynihu, për sharmin bavarez

Mynihu nuk ka pasur gjithmonë aksionet e bukura të arteve të Berlinit dhe skenave të jetës së natës, por kryeqyteti bavarez ka shumë më tepër sesa sallat e birrës për të cilat njihet.

Një përzierje e arkitekturës neoklasike dhe moderne e bën atë një qytet të bukur dhe të gjallë për t’u eksploruar, dhe Qyteti i Vjetër është veçanërisht i këndshëm për syrin për t’u shëtitur.

Do të ishte e gabuar të anashkaloheshin tërësisht birraritë e gjalla dhe kopshtet e birrës, por vizitorët mund të marrin gjithashtu një sërë institucionesh të pasura kulturore. Në të vërtetë, dhjetëra galeri dhe muze e popullojnë qytetin, duke strehuar një gjerësi të madhe veprash bashkëkohore dhe kryevepra të famshme.

Sa i përket vendit ku të qëndroni, Rosewood Munich – i hapur këtë vjeshtë – bashkon dizajnin tradicional dhe bashkëkohor, dhe është i vendosur në mënyrë të përkryer për të shijuar qytetin.

Edinburgh, për të vjetrën dhe të renë

I zhytur në histori dhe shtëpi e një skene kulturore të gjallë, magjia e Edinburgut qëndron në tenxheren e tij shkrirëse të së vjetrës dhe të resë – nga kështjella e lashtë që ngrihet mbi labirintin e rrugëve dhe është një nga vendet më të vjetra të fortifikuara në Evropë, në një skenë të mbushur me bar dhe restorante. Për të mos përmendur Edinburgh Festival Fringe, kulmi kulturor që i jep rrugë rrugëve në gusht, me shfaqje brenda dhe jashtë orarit që premtojnë një përvojë për të gjithë.

Për një qëndrim elegant, vizitoni postin e qytetit të debutuar së fundmi të pronës së shquar të Skocisë Gleneagles, ku një shtëpi qendrore e qytetit është rizbuluar si një hotel me 33 dhoma me një restorant të shkëlqyer gjatë gjithë ditës dhe bar në çati, Lamplighters.

Oslo, për kulturën kompakte

Oslo ka një pasuri të kënaqësive historike, kulinare dhe kulturore (për të mos përmendur pamjet mahnitëse të peizazhit malor ku banon), duke përfshirë Muzeun e gjerë Kombëtar të Norvegjisë, i cili u zbulua në 2022, dhe një mori ekspozitash të shkëlqyera në kartat .

Por, falë madhësisë së tij kompakte, qyteti ofron potencial maksimal eksplorimi në afërsi të vendit ku qëndroni. Duke folur për këtë, Sommerro i sapohapur, në lagjen e vjetër dhe elegante të Frogner, është rezultat i transformimit të një pikë referimi të viteve 1930 në një hotel të lavdishëm art-deco, me ambiente të brendshme dekadente, një zhurmë restorantesh dhe baresh dhe të qytetit. pishinë dhe tarracë të parë gjatë gjithë vitit në çati.

Lexo edhe :  La infermierinë, u bë kasape/ Hallaçi: Nuk jam penduar, doja të kisha punën time

Paris, për hotele dekadente

Parisi nuk del kurrë jashtë sezonit – dhe disa hapje të fundit në kryeqytetin francez i kanë shtuar skenës së tij madhështore të hoteleve së fundmi.

Këto përfshijnë Cheval Blanc, pronën e shekullit të 19-të në anën e Senës në pronësi të LVMH që është rinovuar në mënyrë të shkëlqyer nga arkitekti Peter Marino dhe hoteli i dizajnuar përpara Hotel les Deux Gares, i cili ka ambiente të brendshme të drejtuara nga projektuesi britanik dhe mjeshtri i maksimalizmit Luke Edward Hall.

Ndërkohë, Bulgari po zbulon një pronë të re, të projektuar nga firma arkitekturore italiane Antonio Citterio Patricia Viel dhe arkitektët parizianë Valode & Pistre, në Triangle d’Or; dhe Soho House hapi ndërmarrjen e saj pariziane në ish-rezidencën familjare të artistit, poetit dhe kineastit me ndikim Jean Cocteau, e vendosur në lagjen e modës të South Pigalle. Gjithashtu ia vlen të shtohet një ekskursion në kalanë e pasur Airelles Château de Versailles, le Grand Contrôle – në truallin e pallatit që dikur ishte shtëpia e Louis XVI dhe Marie Antoinette – i cili është vetëm një orë larg nga qendra e Parisit.

Reykjavik , për mirëqenien e botës tjetër

Për peizazhet eterike dhe një bollëk mrekullish natyrore, Reykjavik është një nga pushimet e qytetit më të denjë për ëndrra.

Ata që shpresojnë të shikojnë dritat veriore (ndoshta një përvojë qiellore një herë në jetë, kështu që nëse mundeni, atëherë ndoshta duhet ta bëni) duhet të planifikojnë një udhëtim islandez midis shtatorit dhe marsit, kur netët janë më të gjata.

Sigurohuni që të merrni parasysh një udhëtim në Lagunën spektakolare Sky, një përvojë gjeotermale me pamje nga Atlantiku Verior dhe që ndodhet afër qendrës së qytetit Reykjavik, ku mund të zhyt veten në një ritual shqisor me shtatë hapa, ultra rinovues.

Madrid, për një bollëk arti

Çudia e Madridit bëhet edhe më e dukshme jashtë sezonit, duke e bërë vjeshtën dhe pranverën kohë optimale për t’u vizituar. Hapjet pranë lagjes së artit të kryeqytetit përbëjnë një bazë ideale për të eksploruar kulturën vendase.

Mandarin Oriental Ritz Madrid zbuloi ridizajnimin e tij të vlerësuar vitin e kaluar, duke treguar rinovime të mëdha dhe të përpikta në pallatin 110-vjeçar Belle Époque në Trekëndëshin e Artë të Artit me muzeun e artit Prado praktikisht në pragun e tij dhe afër lagjen tregtare të qytetit.

Pak më larg, por ende në distancë të lehtë në këmbë nga Muzeu Reina Sofia dhe Muzeu Thyssen-Bornemisza, Villa Magna e Rosewood gjithashtu është hapur sërish kohët e fundit – e riimagjinuar nga grupi i hoteleve luksoze me arkitekt Ramón de Arana dhe Bar Studio për të krijuar një oaz elegant.

Prona madhështore krenohet me katër restorante – duke përfshirë Amós, të drejtuar nga shefi me yje Michelin, Jesús Sánchez – dhe një nënshkrim elegant Rosewood Spa. Four Seasons ka mbërritur në zemër të qytetit si një destinacion arti në vetvete: prona është shtëpia e një koleksioni prej gati 1500 pjesësh, nga klasikët tek veprat bashkëkohore të artistëve në zhvillim.

Por nuk ka të bëjë vetëm me të renë: në anën tjetër të spektrit, hoteli më i vjetër i qytetit, Gran Hotel Inglés, i cili daton në vitin 1886, u jep mysafirëve mundësinë të thithin historinë e pasur të qytetit./   S.M

Të fundit

Nëse doni shëndet të mirë, ja e vetmja gjë që duhet të ndryshoni kur hani

Nëse jeni rritur në vitet '80 ose '90, shanset janë që të keni qenë dëshmitarë të shumë dietave që...

Vajza e tij humbi jetën në lule të rinisë/ Familja e Vangjel Tavos hap dyert e mortit

Familja e ish-nënkryetarit të Kuvendit, Vangjel Tavos, ka hapur dyert e mortit pas një tragjedia te rëndë, ku vajza e tij ka humbur jetën...

“Duart lart se ju vramë”/ Pronarja e argjendarisë rrëfen tmerrin, ja si e grabitën

Detaje të reja zbardhen lidhur me grabitjen e argjendarisë në Kamëz, gjatë pasdites së djeshme. Pronarja e argjendarisë në Kamëz është shprehur se kanë...

Dua Lipa shfaqet e veshur me stilin që rrëmben vëmendjen në New York

Dua Lipa dukej mahnitëse me një pallto të zezë me lesh artificial në New York City të martën dhe tërhoqi vëmendjen me veshjen poshtë,...

Riaktivizohet vullkani në Malin Etna

Vullkani Etna në Italinë jugore ka shpërthyer sërish. Aktiviteti vullkanik vazhdon në Malin Etna, i cili është afërsisht 3.300 metra i lartë, në ishullin...

Lajme të tjera

Web TV