Republikanët kundërshtojnë paketën e ndihmës prej 24 miliardë dollarësh për Ukrainën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjatë vizitës së tij në Shtëpinë e Bardhë, Zelensky takoi kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy.

McCarthy është kreu i Dhomës së Përfaqësuesve të kontrolluar nga republikanët, dhoma e ulët e SHBA-së që kohët e fundit ka treguar shenja të mbështetjes së lëkundur për luftën në Ukrainë.

Presidenti Joe Biden i ka kërkuar Kongresit më shumë se 24 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën dhe për shqetësime të tjera ndërkombëtare, por republikanët kanë thënë se paratë duhet të shpenzohen për shqetësimet brenda vetes.

McCarthy u tha gazetarëve se nuk do të angazhohej për të votuar këtë vit një paketë ndihme prej 24 miliardë dollarësh për Ukrainën.

“Ne duhet të kujdesemi për shtëpinë tonë fiskale këtu në Amerikë. Unë jam më se i gatshëm t’i kushtoj vëmendje problemeve brenda vendit. Por e vetmja gjë që di është se presidenti është i fokusuar vetëm për të ndihmuar Ukrainën, 10,000 njerëz sapo kaluan kufirin dhe dëshiron ta injorojë këtë,” tha McCarthy./I.S

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV