​SHBA/ Teste falas për Covid për të parandaluar valën e dimrit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Administrata Biden do të ofrojë edhe një herë teste falas për Covid për të gjitha familjet amerikane duke filluar nga java e ardhshme.

Çdo familje do të ketë të drejtë të kërkojë katër teste të shpejta me postë duke filluar nga 25 shtatori përmes faqes së internetit covid.gov.

Programi, i cili do të kushtojë 600 milionë dollarë, synon të luftojë rritjen dimërore të rasteve me Covid, në mes të përhapjes së varianteve Eris dhe BA.2.86.

Sekretari i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore, Xavier Becerra, tha “Ne do të fillojmë edhe një herë programin tonë për t’u ofruar amerikanëve një mundësi për të kërkuar teste”.

Deri më sot, administrata Biden ka dërguar më shumë se 755 milionë teste falas për Covid në të gjithë SHBA-në, raporton dailymail.

Programi filloi në fillim të vitit 2022 kur shitësve u mbaruan testet dhe u pezullua në maj pasi administrata shpalli të përfunduar urgjencën e shëndetit publik.

Testet synohen të përdoren për pjesën tjetër të vitit dhe do të përfshijnë udhëzime për kontrollimin e datave të skadencës.

Të dhënat më të fundit tregojnë se ka pasur 20,538 pranime me Covid në spitalet amerikane deri më 9 shtator.

Ka gjithashtu shenja që vdekjet nga Covid kanë filluar të zvogëlohen./I.S

Të fundit

As SHBA dhe as Anglia, nëse po mendoni të emigroni këto janë 5 qytetet më të mira

Doni të provoni fatin jashtë vendit, po mendoni të jepni dorëheqjen, të paketoni gjërat dhe të largoheni. Por ku...

Vajza gjen nënën e vdekur brenda sëndukut në Itali, trupi ishte dekompozuar

Trupi i pajetë i një gruaje që ishte dekompozuar është gjetur në një sënduk në dhomën e gjumit në banesën e saj në Caserta...

Ç’ndodhi? Njerëzit reagojnë ashpër ndaj fushatës së re të ZARA-s

ZARA ka publikuar fushatën e re (më 9 dhjetor), e cila ka ndezur zemërimin e shumë njerëzvë në rrjetet sociale, veçanërisht mbështetësit e Palestinës,...

Situata me reshjet në vend, ministri Balla: Shoferët të qarkullojnë me kujdes

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në akset rrugore në vend pas reshjeve të shiut dhe dëborës. Balla u...

Jordania: Izraeli synon të dëbojë palestinezët nga Gaza

Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, deklaron se Izraeli po e zbaton një politikë për t’i detyruar palestinezët të ikin nga Gaza përmes...

Lajme të tjera

Web TV