22 Shtator 1980/ Shpërthen lufta, Iraku pushton Iranin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lufta filloi kur Iraku pushtoi Iranin, duke nisur një pushtim të njëkohshëm nga ajri dhe toka në territorin iranian më 22 shtator 1980, pas një historie të gjatë mosmarrëveshjesh kufitare mes dy vendeve, dhe frikës së një kryengritje në mesin e shumicës së shtypur shiite të Irakut, të ndikuar nga revolucioni iranian.

Iraku po synonte gjithashtu, të zëvendësonte Iranin si shteti dominant në Gjirin Persik. Edhe pse shpresoi të përfitonte nga kaosi revolucionar në Iran, dhe të sulmonte pa ndonjë paralajmërim zyrtar, Iraku shënoi një përparim të kufizuar në Iran, dhe brenda disa muajsh u zmbraps nga trupat iraniane, të cilat arritën të rimarrin thuajse të gjithë territorin e humbur deri në qershorin e vitit 1982.

Gjashtë vitet që pasuan, Irani ishte në kundërsulm. Pavarësisht thirrjeve për një armëpushim nga ana e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, luftimet vazhduan deri më 20 gusht 1988. Të burgosurit e fundit të luftës, u shkëmbyen vetëm në vitin 2003. Kjo luftë, shkaktoi gati një milionë të vrarë e të plagosur nga të dyja palët.

Kalendari

22 shtator 1862 – Abraham Lincoln firmos Dekretin e Parë të Emancipimit. Proklamata përbëhej nga dy urdhra ekzekutivë. I pari, i dekretuar më 22 shtator 1862, shpalli lirinë e të gjithë skllevërve. Urdhri i dytë, i lëshuar më 1 janar 1863, përmendte vetëm 10 shtete të veçanta ku do të zbatohej ai.

22 Shtator 1958 – Në Toskana lind tenori i mirënjohur italian Andrea Bocelli. Qëkur ishte fëmijë mësoi të luante në piano, flaut dhe saksofon. Me shikimin e dëmtuar që në lindje, Bocelli u verbua plotësisht në moshën 12-vjeçare, Bocelli shijon suksesin e tij të parë, në një konkurs për zërat e rinj në vitin 1970.

Lexo edhe :  Irani finalizon marrëveshjen për blerjen e avionëve luftarakë rusë

22 Shtator 1961 – Në një fitore të rëndësishme për politikën e jashtme të Luftës së Ftohtë, Presidenti John F. Kennedy nënshkruan ligjin që themelon Korpusin e Paqes. Kennedy besonte se Korpusi i Paqes, mund të ofronte një armë të re dhe unike në luftën kundër komunizmit.

22 Shtator 1975 – Shmanget përpjekja për vrasjen e presidentit amerikan Gerald Ford. Sara Jane Moore, një informatore e FBI-së drejtoi armën drejt presidentit në San Francisko, por ajo u bllokua, ndërsa ish-agjentit të FBI-së, Oliver Sipple, e neutralizoi menjëherë. Kjo ishte tentativa e dytë e Moore për të vrarë presidentin, në më pak se 3 javë.

22 Shtator 1994 – Transmetohet në SHBA në televizionin NBC premiera e serialit të famshëm komik “Friends”.  Seriali, ku protagonistë qenë një grup aktorësh relativisht të panjohur, u shndërrua në një hit ndërkombëtar që vazhdoi për 10 sezone rresht.

22 Shtator 1919 – Presidenti amerikan Woodrow Wilson, braktis turneun e tij kombëtar për të mbështetur krijimin Lidhjen e Kombeve, kur pësoi një krizë për shkak të një lodhje nervore.

 

 

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV