Debati i Ramës me ambasadorin rus në OKB tërbon Kremlinin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga salla e Këshillit të Sigurimit në OKB, Kryeministri Edi Rama, në rolin e kryesuesit të debatit të nivelit të lartë, mbrojti deri në fund vendimin për të ftuar dhe për t’i dhënë fjalën Presidentit Ukrainas, Volodymyr Zelensky, vendim që solli një debat të fortë mes tij dhe përfaqësuesit të Rusisë në Këshill.

Debati në tryezën e OKB ka shkaktuar reagimin e fortë të Kremlinit, nga ku Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Ruse, Maria Zakharova, e cilëson vendimin për prezencën e Zelenskyt si “goditje ndaj logjikës së vetë OKB”.

“Sigurisht, kjo është një goditje për vetë logjikën e OKB-së. Kjo natyrisht është një goditje jo vetëm për çështjet procedurale”, tha ajo në kanalin “Rusia-1”.

Zëdhësja ruse e konsideron takimin e nivelit të lartë të drejtuar nga Rama, një farsë tragjikomike me pjesëmarrjen e Zelenskyt, të cilin e quan një “personazh keqbërës të filmave amerikanë”.

“Tani aleati më i afërt i Shteteve të Bashkuara duket si Dr. Evil ose si të gjithë ata që kanë portretizuar rolin e keqbërësve më të tmerrshëm në filmat amerikanë. Dhe ai, në fakt, është i pranishëm në një farsë absolutisht tragjikomike, në një mbledhje të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, shtoi ajo.

Duke u ndalur te debati i përfaqësuesit rus me Kryeministrin Rama mbi prezencën e Zelenskyt, Zakharova tha se “përfaqësuesi ynë i përhershëm [Vasily Nebenzya] e ka argumentuar në mënyrë të përsosur gjithçka”.

Më tutje, Agjencia Shtetëroree lajmeve të Rusisë, Tass shkruan se “përfaqësuesi i përhershëm rus paralajmëroi kryeministrin shqiptar se në kushte të tilla rrezikon të njollosë presidencën shqiptare të Këshillit të Sigurimit”. /I.S

Të fundit

Greqia paralajmëron sërish Shqipërinë/ Pa u zgjidhur çështja e Belerit, nuk ka negociata

“Athina po përshkallëzon reagimet e saj kundër mbajtjes ende në burg të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri”,...

Ndryshimi i klimës, rrezik dhe kosto e lartë për infrastrukturën

Ndryshimet klimatike po bëhen më shqetësuese vitet e fundit në vendin tonë duke sjell dhe një rritje të kostove të demëve në infrastrukturë. Një dokument...

Festat shkaktojnë trafik të rënduar në Tiranë, shqetësim për drejtuesit

Edhe pse ditë feste dhe pushimi zyrtar, trafiku në Tiranë është kthyer në shqetësimin e drejtuesve të automjeteve. Paraditen e së mërkurës në shumë rrugë...

U bllokuan në një tunel për 17 ditë/ Ja si arritën të mbijetojnë 41 punëtorët

Edhe pse në spital, punëtorët indianë që mbetën të bllokuar për 17 ditë në një tunel janë tashmë të sigurt dhe të lumtur. Ata...

A jeni në listë? 3 shenjat e zodiakut që do të kthehen te ish-partnerët në vitin 2024

Ne ndërmarrim vetëm pak ditë para ndryshimit të kohës dhe siç tregojnë yjet, janë tre shenja të zodiakut që në dashuri do të bëjnë...

Lajme të tjera

Web TV