“Po vjen era… shtet!”- Gati projektligji, kush ka dashnor/e, dënohet me 3 vite burg

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndryshimet në Kodin Penal, i cili prej muajsh është duke u punuar nga një grup i gjerë ekspertësh, duket se këtë herë do të prekë edhe “cështje madhore” si numri i partnerëve, apo dashnorëve që mund të ketë dikush.

Mediat kanë siguruar një pjesë të drafiti ku vihet re se një pragraf i është kushtuar pikërisht kriminalizimit të bigamisë.

Konkretisht, thuhet se kush ka dy gra në të njejtën kohë do të dënohet deri në 4 vite burg.

Ndërkohë që kush bashkëjeton më shumë se sa me një grua apo një burrë, do të dënohet deri në 3 vite burg.

Nëse një vajzë apo grua ka dy partnerë do të dënohet dhe anasjelltas, nëse një burrë ka dy partnere ose më shumë do të dënohet me 3 vite burg.

Mbete për t’u parë nëse Kuvendi do ta miratojë këtë nen, kur të votojë Kodin e ri Penal. Por ajo që mund të themi tani për tani, është se burrat nuk duhet të kenë më frikë vëtëm nga gratë, por edhe nga ligji./E.T

 

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV