Cilat janë iluzionet më të shpeshta në botë (dhe cilat janë iluzionet)?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një analizë e mbi 100 studimeve mbi këtë temë ka hartuar një renditje të iluzioneve më të përhapura në botë: ato nuk ndryshojnë ndjeshëm nga vendi në vend, por ka disa dallime.

Chiara Guzzonato

Një analizë e publikuar në Clinical Psychology Review shqyrtoi 123 studime për të përcaktuar se cilat ishin iluzionet më të zakonshme në botë dhe nëse ato ndikoheshin nga niveli i të ardhurave, pabarazia ose feja e popullatave të 30 vendeve të konsideruara. Doli se tipologjia e ideve delirante është e ngjashme në gjendjet e ndryshme të analizuara, pavarësisht nga dallimet kulturore.

Iluzioni është një çrregullim mendimi, një ide e pasaktë që njeriu e ruan në mënyrë patologjike dhe pa mundësi të bindet me logjikë. Deliriumi është një simptomë e sëmundjeve të tjera, si skizofrenia, çrregullimi bipolar ose depresioni i rëndë. Çrregullimi deluzional, nga ana tjetër, mund të shfaqet vetë dhe shfaqet vetëm përmes halucinacioneve.

SHKALLA E DELIRIUMIT. Iluzioni më i shpeshtë në botë është iluzioni persekutues, i cili prek 64.5% të mbi 10,000 njerëzve të përfshirë në hulumtim: të prekurit nga kjo patologji gjithmonë kanë ndjesinë e ndjekjes nga dikush; në radhë të dytë (një person mund të vuajë nga disa deluzione në të njëjtën kohë) iluzioni i referencës (39.7% e popullsisë është prekur), besimi se faktet ose objektet e rastësishme – librat, tekstet e këngëve, gazetat – kanë një referencë të rëndësishme dhe shpesh negative për veten; në vendin e tretë (28,2%) iluzionet e madhështisë, apo mbivlerësimi i vetvetes (disa madje mendojnë se janë liderë apo artistë të mëdhenj); mbi një në pesë persona (21.6%) vuajnë nga iluzionet e kontrollit, të cilat bazohen në idenë se ndjenjat, impulset ose mendimet tona kontrollohen nga një forcë e jashtme; së fundi, në vendin e pestë (18.3%), gjejmë delirin fetar: të prekurit besojnë se kanë komunikim të drejtpërdrejtë me Zotin ose mendojnë se kanë një mision shpëtimi.

Lexo edhe :  Aspirina, "dëmton" zemrën? Studimi viral i mjekut, Bigfarma kundër tij

TË ARDHURAT DHE FEJA. Autorët nënvizojnë se rezultatet nuk nxorën në pah dallimet në varësi të përhapjes së ateizmit, megjithatë doli se deluzionet fetare dhe kontrolluese janë më të shpeshta në vendet ku ka pabarazi më të madhe të të ardhurave në popullatë.

ORIGJINA E ILIZIONIVE. Një studim i profesorit të psikiatrisë në Universitetin e Granadës Jorge Cervilla ka zbuluar se ekziston një predispozicion familjar që çon në nxitjen e këtyre çrregullimeve: kjo pjesë biologjike kombinohet me atë psikologjike, «në të cilën mjedisi në të cilin rritet. mund të ndikojë shumë”, shpjegon ai për revistën El Español.

Gjithsesi, pavarësisht nga prania e një predispozicioni për të vuajtur nga kjo patologji, deluzionet kanë nevojë për një shkas që të manifestohen: “Përgjithësisht është stresi apo droga, veçanërisht kanabisi”, shpjegon Cervilla. Një faktor tjetër përcaktues është izolimi: të qenit vetëm favorizon shfaqjen e mendimeve delirante dhe për këtë arsye është veçanërisht e rëndësishme të kujdesemi për të moshuarit, të cilët shpesh janë të izoluar.

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV