Studimi: Gratë që pinë verë plaken më ngadalë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një lloj vere e kuqe mund të ndalojë plakjen e lëkurës, thonë ekspertët. Një studim i ri ka treguar se një lloj vere e kuqe specifike dhe e pazakontë e bën lëkurën të duket më e re.

Studiuesit nga Universiteti i Floridës zbuluan se gratë që pinin dy gota verë muskat joalkoolike në ditë kishin më shumë elasticitet dhe mbajtje uji në lëkurën e tyre sesa ato që konsumonin një placebo. Gjetjet e studimit u prezantuan këtë të hënë në Boston në takimin vjetor të Shoqatës Amerikane për Ushqyerje “Nutrition 2023”.

Vera Muskat është bërë nga rrushi Muskat, një rrush i fortë, me lëkurë të trashë, vendas në Amerikën e Veriut.

Humbja e elasticitetit bën që lëkura të ulet gjatë procesit të plakjes, ndërsa mbajtja e ujit ndihmon në krijimin e një pengese kundër dëmtimit. Studimi i lartpërmendur është i pari që përcakton se si konsumimi i verës mund të ndikojë në shëndetin e lëkurës në një provë klinike të rastësishme.

Shkencëtarët zgjodhën 17 gra midis moshës 40 dhe 67 vjeç dhe i caktuan rastësisht të pinin dy gota në ditë verë muskat të paalkoolizuar ose një pije placebo që dukej dhe kishte shije të ngjashme.

Rrushi muskat është vendas në Amerikën Juglindore dhe përdoret zakonisht për të bërë verë, megjithëse shpesh quhet “superfrut” për shkak të niveleve të larta të polifenoleve, duke përfshirë anthocyanins, quercetin dhe acid ellagic, që mund të zvogëlojë inflamacionin dhe stresin oksidativ./ S.M

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV