Kompensimi i ish-pronarëve do të shtyhet me 5 vite, mijëra dosje stok!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Agjencia e Trajtimit të Pronave, do të ketë afat deri në vitin 2030, për të shqyrtuar dosjet e ish-pronarëve të tokave.

Ministria e Drejtësisë në një dokument të publikuar për konsultim publik mbi shtetin e së drejtës, njofton shtyrjen me 5 vite të afatit të kompensimit të ish-pronarëve, proces që pa këtë ndryshim do duhej të përfundonte në 2025-ën.

Ministria e Drejtësisë nuk jep argumente për shtyrjen, por një nga shkaqet kryesore është numri i madh i dosjeve stok dhe vlera e madhe financiare e kompensimeve.

Sipas shifrave që vetë ministri Ulsi Manja ka bërë publike në maj të këtij viti, janë rreth 7 mijë dosje ende të patrajtuara nga Agjencia, 20 mijë vendime që duhen kompensuar me një faturë 101 miliardë lekë, ndërsa janë likuiduar vetëm 974 pronarë.

Përballë kësaj situate, ministria sugjeron që të fillimisht të sigurohen fondet për kompensim, dhe më tej të nisë likujdimi.

“Sigurimi gradual i mbështetjes së duhur financiare për procesin kalimtar të kompensimit të pronave brenda vitit 2030. Progres thelbësor në proceset kalimtare të pronësisë brenda vitit 2030”, janë dy ndër objektivat e kësaj strategjie të Ministrisë së Drejtësisë.

I gjithë ky proces që ka nisur me ligjin e vitit 2015, Për Trajtimin e Pronës dhe Përfundimin e Procesit të Kompensimit, ka pasur ndalesa për shkak të padive të ish pronarëve në Gjykatën Evropiane të Drejtave të Njeriut, që solli ndryshimin e ligjit. Tashmë, pronarët nuk kompensiohen me vlerën dhe statusin që ka pasur prona në momentin e shpronësimit, por me vlerën që ka aktualisht, jo më pak se 10% të vlerës së pronës të llogaritur sipas zërit kadastral aktual.

Në strategjinë e Ministrisë së Drejtësisë është vendosur si objektiv edhe përfundimi i dixhitalizimit të procesit të regjistrimit të pronës brenda vitit 2030 dhe të marrë jetë plani kundër korrupsionit në Kadastër

Lexo edhe :  Vrasja e Liridona Ademajt/ Akademiku Fuga: Se kuptoj dot një burrë që lë gruan në makinë

Ndërsa brenda vitit 2025 ministria synon që të miratojë metodologjinë e llogaritjes së çmimeve që do të caktojë hartën e re  të vlerës së tokës në Republikën e Shqipërisë.

Të fundit

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season,...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Humbi rrugën në Malin e Dajtit, policia i shkon në ndihmë turistit gjerman

Policia i ka ardhur në ndihmë një shtetasi gjerman. Ky i fundit rreth pasdites, në Malin e Dajtit, duke eksploruar natyrën, ka humbur rrugën,...

Tentativa për grabitje në fshatin Prush/ Autorët përleshën me efektivin

Tre personat e armatosur të cilët tentuan të vidhin me armë banesën e Gani Himës në fshatin Prush të Tiranës, patën përplasje me policinë,...

Lajme të tjera

Web TV