Studimi i ri/ Të kesh djem, mund të ndikojë të plakeni më shpejt

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në fushën e prindërimit, studime të panumërta kanë eksploruar ndikimin e fëmijëve në jetën e prindërve të tyre.

Megjithatë, një studim i fundit novator ka hedhur dritë mbi një fenomen të papritur: ndikimin e mundshëm të të pasurit djem në procesin e plakjes së nënave dhe baballarëve.
Studimi është bërë me lloje të veçanta njerëzish

Hulumtimet e mëparshme kanë lënë të kuptohet tashmë për një lidhje të mundshme midis numrit të djemve që një nënë ka dhe shëndetit të saj afatgjatë, veçanërisht sa i përket demencës. Për të thelluar këtë marrëdhënie, studiuesit kryen një hetim gjithëpërfshirës mbi plakjen e sistemit nervor te prindërit.

Studimi ekzaminoi nivelet bazë njohëse dhe shkallën e rënies së tyre në mbi 13,000 të rritur të moshës 50 vjeç e lart. Studiuesit gjithashtu morën parasysh faktorë të ndryshëm sociodemografikë gjatë gjithë jetës së pjesëmarrësve. Ky studim ofron njohuri të vlefshme për ndikimin e mundshëm të të paturit të paktën një djalë në shëndetin kognitiv të prindërve dhe hedh dritë mbi një aspekt intrigues të plakjes njerëzore.

Shkencëtarët u fokusuan te pjesëmarrësit që ishin prindër dhe kishin të paktën një fëmijë. Analiza përfshinte një kampion prindërish, nga të cilët 82.3% kishin të paktën një djalë, dhe 61.6% e të anketuarve ishin femra.
Të kesh djem mund të ketë një efekt afatgjatë negativ në njohjen e prindërve
Gjetjet e studimit mbështesin fuqimisht idenë se të kesh djem lidhet me efekte negative afatgjata te prindërit. Megjithëse shkencëtarët nuk e kuptojnë plotësisht se si ndodh, rezultatet sugjerojnë se arsyet pas kësaj marrëdhënieje kanë të bëjnë më shumë me mënyrën se si familjet ndërveprojnë sesa faktorët biologjikë. Çuditërisht, kishte modele të ngjashme midis nënave dhe baballarëve, duke treguar se ndikimi i të pasurit djem në plakjen e prindërve nuk kufizohet në një gjini specifike.
Kjo do të thotë se mënyra se si anëtarët e familjes ndërveprojnë dhe marrëdhëniet brenda familjes kanë një ndikim të madh në sfidat me të cilat përballen prindërit me kalimin e kohës. Nevojiten më shumë kërkime për të kuptuar më mirë faktorët specifikë socialë në lojë dhe për të kuptuar plotësisht se si të kesh djem kontribuon në këto efekte negative afatgjata te prindërit.

Lexo edhe :  Kim Kardashian,e prekur ndaj një perjetimi: Unë qava kur Robin Williams tallej me mua

Familjet me shumë djem e kanë më të vështirë
Studimi zbuloi se prindërit që kishin të paktën një djalë përjetuan një rënie më të shpejtë të aftësive njohëse krahasuar me prindërit që nuk kishin asnjë djalë. Për më tepër, rezultatet treguan se prindërit me shumë djem kishin një rënie edhe më të shpejtë njohëse krahasuar me prindërit që kishin vetëm vajza. Me fjalë të thjeshta, lindja e djemve shoqërohej me një rënie më të shpejtë të funksionit njohës për prindërit.
Studime të tjera të bëra në të kaluarën kanë hedhur pak dritë mbi dinamikën e jetës familjare. Sipas psikologëve, baballarët priren të jenë më të lumtur se nënat. Këto studime jo vetëm që kontribuojnë në të kuptuarit tonë të lumturisë prindërore, por gjithashtu mbështesin mirëqenien brenda kontekstit të prindërimit./E.Ç

Të fundit

BE presion Greqisë për Shqipërinë/ Zbulohet hapi tjetër i Athinës

Ka disa ditë që në Athinë zhvillohen konsultime intensive diplomatike, në mënyrë që Greqia të japë miratimin tek letra...

Balla: Shqipëria krenare për miqësinë dhe aleancën strategjike

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Nëse doni shëndet të mirë, ja e vetmja gjë që duhet të ndryshoni kur hani

Nëse jeni rritur në vitet '80 ose '90, shanset janë që të keni qenë dëshmitarë të shumë dietave që shkojnë e vijnë. Atkins apo...

Vajza e tij humbi jetën në lule të rinisë/ Familja e Vangjel Tavos hap dyert e mortit

Familja e ish-nënkryetarit të Kuvendit, Vangjel Tavos, ka hapur dyert e mortit pas një tragjedia te rëndë, ku vajza e tij ka humbur jetën...

“Duart lart se ju vramë”/ Pronarja e argjendarisë rrëfen tmerrin, ja si e grabitën

Detaje të reja zbardhen lidhur me grabitjen e argjendarisë në Kamëz, gjatë pasdites së djeshme. Pronarja e argjendarisë në Kamëz është shprehur se kanë...

Lajme të tjera

Web TV