A po rrezikohet demokracia? Sondazhi: 7% e gjermanëve duan diktaturën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një në 12 persona në Gjermani kanë ideologji të ekstremit të djathtë, sipas një grupi shkencëtarësh nga Universiteti i Bielefeldit pas realizimit të një studimi në emër të fondacionit politik “Friedrich Ebert”, i afërt me Partinë Socialdemokrate.

Në kuadër të sondazhit, që është kryer çdo dy vjet që nga viti 2002, u anketuan rreth 2,000 njerëz të moshës nga 18 deri në 90 vjeç në janar dhe shkurt 2023.

Nga kryerja e sondazhit, rezultoi se 8% e gjermanëve kanë orientim të qartë nga e djathta ekstreme. Në studimet e mëparshme përqindja varionte ndërmjet 2% dhe 3%.

Me interes të veçantë është fakti se midis 5% dhe 7% në të gjitha grupmoshat mbështesin diktaturën, me vetëm një parti të fortë dhe një lider për Gjermaninë.

Francesca Schroeter, kreu i projektit në Fondacionin Friedrich Ebert, shpjegon se simpatia në rritje për autoritarizmin është për shkak të krizave të mëdha të fundit si pandemia, pushtimi i Ukrainës, kriza energjetike dhe rritja e çmimeve.

Studimi thekson se qëndrimet e ekstremit të djathtë janë më të përhapura në shtresat e ulëta ekonomike sociale, pasi krizat i godasin më drejtpërdrejt.

Ky qëndrim shoqërohet edhe me rënie të besimit ndaj institucioneve shtetërore dhe funksionimit të Republikës, edhe pse një shumicë e qartë ende e mbështet këtë formë qeverisjeje.

Megjithatë, 38% kanë qëndrime konspirative, 33% populiste dhe 29% qëndrime etno-autoritare-revolucionare./kb

Të fundit

Iluzioni optik që zbulon nëse jeni njeri i përpiktë

Një iluzion i çuditshëm optik që po qarkullon në rrjetet sociale mund të përcaktojë nëse ju pëlqen më shumë...

Ish-sulmuesi italian: “Lider dhe kampion! Lautaro mund të fitojë Topin e Artë”

Shiriti i kapitenit i ka dhënë një tjetër shtysë Lautaro Martinez, për të shënuar sa më shumë gola dhe për të fituar me Interin....

Si mund t’i shijojnë pa problem të gjitha ushqimet diabetikët për festat e fundvitit

Në çdo prag festash, përveç dhuratave, ajo që na shqetëson më shumë janë menutë special të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri; pjata e parë,...

VIDEO/ Izraeli përmbyt me ujë deti kanalet e Hamasit

Ushtria izraelite po pompon ujin e detit me qëllim që ta kanalizojë atë në tunelet ku ndodhen terroristët e Hamasit nën Gaza. Izraeli ka ndërtuar pompa të ujit të detit pranë...

“A e urove Kiarën për shtatzëninë”? Olta Gixhari publikon mesazhet me moderatoren

Aktorja Olta Gixhari si duket pas përfundimit të Big Brother Vip ka hedhur pas krahëve mëritë me çiftin Kiara Tito & Luiz Ejlli. Aktorja Olta...

Lajme të tjera

Web TV