Dosja e krimeve të luftës/ Akuza Rusisë për shkaktimin e qëllimshëm të urisë në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Avokatët e të drejtave të njeriut po punojnë me prokurorin publik të Ukrainës për të përgatitur dosjen për t’ia dorëzuar gjykatës penale ndërkombëtare

 

Nga Dan Sabbagh

 

Avokatët e të drejtave të njeriut që punojnë me prokurorin publik të Ukrainës po përgatisin një dosje për krimet e luftës për t’ia dorëzuar gjykatës penale ndërkombëtare (ICC) duke akuzuar Rusinë për shkaktimin e qëllimshëm të urisë gjatë konfliktit 18-mujor.

Qëllimi është të dokumentohen rastet kur pushtuesit rusë përdorën urinë si armë lufte, duke ofruar prova për GJPN-në për të nisur ndjekjen e parë të këtij lloji që mund të padisë presidentin rus, Vladimir Putin.

Yousuf Khan, një avokat i lartë me firmën ligjore Global Rights Compliance, tha se “armatizimi i ushqimit është bërë në tre faza”, duke filluar me pushtimin fillestar ku qytetet ukrainase u rrethuan dhe furnizimet ushqimore u ndërprenë.

Ndër incidentet e dokumentuara ishte kur 20 civilë u vranë në Chernihiv në mëngjesin e hershëm të 16 marsit 2022, kur bombat ruse të fragmentuara shpërthyen jashtë një supermarketi në qytet ku ukrainasit ishin në radhë për bukë dhe ushqim.

Hetuesit po fokusohen gjithashtu në rrethimin e Mariupolit, shtoi Khan. Furnizimet me ushqime u ndërprenë në qytet dhe korridoret e ndihmës humanitare u bllokuan ose bombarduan, duke e bërë shumë të vështirë ose të pamundur për civilët e dëshpëruar dhe të uritur të shpëtonin.

Faza e dytë përfshin shkatërrimin e furnizimeve me ushqim dhe ujë, si dhe burimet e energjisë në të gjithë Ukrainën gjatë luftimeve, të cilat avokati i përshkroi si “objekte të domosdoshme për mbijetesën e popullatës civile”.

Sulmet e tilla, argumentoi Khan, nuk ishin “krime rezultati, por krime me qëllim” sepse “nëse po nxirrni objekte që u nevojiten civilëve, si infrastruktura energjetike në fund të dimrit, ka një parashikueshmëri për veprimet tuaja”.

Qytete të tilla si Mykolaiv në jug mbetën pa ujë të pijshëm që në fillim të konfliktit pasi forcat ruse pushtuan stacionin e pompimit që e furnizonte atë. Banorët e mbetur u detyruan të mbështeteshin në ujin që qarkullonte çdo ditë për t’u siguruar që mund të pinin dhe laheshin në mënyrë të sigurt.

Elementi i tretë janë përpjekjet ruse për të parandaluar ose kufizuar eksportet e ushqimit ukrainas. “Pastaj ne kemi parë Rusinë të sulmojë objektet e grurit në Danub dhe të angazhohet në përkuljen e muskujve në Detin e Zi”, tha Khan, duke cituar raportet nga zyrtarët ukrainas se 270,000 tonë të produkteve ushqimore u shkatërruan në fund të korrikut dhe fillim të gushtit.

Lexo edhe :  Kaos në aeroportin e Mynih/ Anulohen fluturimet, paralizohet transporti në Gjermani

Akuzat e reja se Rusia u përpoq të vriste ukrainasit janë veçanërisht emocionuese në dritën e historisë së dy vendeve: në vitet 1932-33, miliona vdiqën nga uria në Holodomor, një uri e detyruar e krijuar nga qeveria sovjetike e Jozef Stalinit.

Por atyre u është dhënë një theks i ri pas miratimit të një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në 2018, e cila dënoi përdorimin e urisë si armë lufte dhe rishikimet e statutit qeverisës të Romës të ICC-së në 2019, për të zgjeruar llojin e rasteve që mund të të sillen.

GRC po punon me prokurorët ukrainas deri në fund të vitit të ardhshëm për të përpiluar dosjen. Synimi është të bëhet një dosje sipas nenit 15 të statutit të Romës, duke lejuar palët e treta t’i dërgojnë prokurorit të ICC-së informacion mbi krimet e supozuara të luftës. Do të jetë në dorën e prokurorit, me seli në Hagë, të vendosë nëse do të vazhdojë.

Një pjesë e përpjekjeve të avokatëve do të jetë identifikimi i autorëve, duke përfshirë nëse do të kërkohet ngritja e aktakuzës ndaj Putinit, siç ndodhi në mars kur ICC lëshoi një urdhër arresti për presidentin për mbikëqyrjen e “deportimit të paligjshëm” të fëmijëve ukrainas në Rusi nga territoret e pushtuara. gjatë luftës.

E ngjashme mund të argumentohet për krimet e urisë, tha Khan. “Putini mund të mbajë përgjegjësi për kryerjen e akteve drejtpërdrejt, së bashku me të tjerët dhe/ose nëpërmjet të tjerëve,” argumentoi ai dhe për dështimin për të ushtruar kontrollin e duhur mbi ushtrinë ruse ose të tjerët të akuzuar për akte specifike kriminale.

Avokatët punojnë me specialistë të inteligjencës me burim të hapur për të detajuar shembujt e krimeve të luftës dhe për t’u angazhuar në analizën e hartës së dëmeve; të mbledhë të dhëna përkatëse, të tilla si një numër i autokolonave të ndihmës që janë refuzuar; dhe studioni deklaratat e bëra nga Putin dhe liderë të tjerë, deri në nivel lokal, ndërsa ata kërkojnë të ndërtojnë dosjen e tyre.

Refuzimi i qasjes së civilëve në ushqim ka ndodhur vazhdimisht në konflikt. Shembujt e fundit përfshijnë Sirinë, ku qeveria e Bashar Asadit u akuzua për ndjekjen e një strategjie “të gjunjëzoj ose të vdes nga uria” për të detyruar zonat e opozitës të nënshtrohen gjatë luftës civile të vendit – dhe në Tigray, Etiopi, ku 2 milionë njerëz vlerësohej se vuanin nga mungesa. ushqim nga viti 2020, që rrjedh nga një bllokadë qeveritare e provincës rebele./kb

Të fundit

Ndryshime në dikaster, emërohet drejtori i ri i Shërbimit të Provës (Emri)

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka propozuar në takimin e sotëm në Këshillin e Ministrave emrin për Drejtorin e...

Ndryshime dhe të papritura, datat që duhet të mbash mend në dhjetor

12 dhjetor – Hëna e re në Shigjetar Kjo hënë e re të motivon të zgjerosh horizontin, të marrësh më shumë informacion dhe të ndërmarrësh...

Miratohet projektligji për amnistinë e të dënuarve, drafti i kalon Parlamentit për votim

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e sotme draftin e Ministrisë së Drejtësisë për amnistinë e të dënuarve, nga e cila përfitojnë 600...

Përfshihet nga flakët autobusi i linjës Elbasan-Tiranë

Autobusi i linjës Tiranë-Elbasan është përfshirë nga flakët. Fatmirësisht Pasagjerët kanë zbritur në kohë dhe nuk raportohet për qytetarë të lënduar. Zjarrfikësja ka mbërritur në...

Përballje e ashpër/ Gruaja padit ish-burrin për ‘diskriminim moshe’

Prishja e një martese është gjithmonë e vështirë për të dyja palët por në një rast të çuditshëm gjykata në Angli ka pranuar padi...

Lajme të tjera

Web TV