BE investim 19 milionë euro në Shqipëri, ja projekti që do të zbatohet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prej kohësh mbetjet janë kthyer në një problem për vendin tonë, duke mos gjetur zgjidhje as më Inceneratorët.

Për këtë ka vendosur të ndërhyjë Bashkimi Europian, duke investuar 19 milionë euro në Shqipëri, me fokus trajtimin e mbetjeve.

Projekti parashikon rritjen e riciklimit me qëllim reduktimin e vëllimit të mbetjeve dhe ngritjen e landfilleve të reja sipas modeleve të Bashkimit Evropian dhe lehtësimin e menaxhimit të mbetjeve për të reduktuar ndotjen dhe emetimet e gazeve serrë.

Ky projekt do të zbatohet nga Agjencia Franceze për Zhvillim, dhe do të shtrihet në qarkun e Kukësit dhe të Gjirokastrës, ku do të përfshihet edhe pjesa jugore e Vlorës.

Marrëvehsja u nënshkrua ditën e sotme nga Ministria e kulturës dhe përfaqësuesit e BE, teksa pritet që projekti të zhvillohet nga viti 2024-2025 për një periudhë 4-vjeçare./   S.M

Të fundit

Shqiptarja e parë që fitoi çmimin/ Sot 44 vjetori i ndarjes së Nobelit për Nënë Terezën

Sot bëhen 44 vite që nga dita kur Nënë Tereza mori çmimin Nobel për paqen. Më 10 dhjetor 1979,...

Stuhi dhe tornado në SHBA/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Moti i keq ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë pasi tornadot dhe stuhitë e forta goditën...

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri pas-mesdite kur pritet kalim i...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

Lajme të tjera

Web TV