Dyfishohen të prekurit nga Covid/ Në dy javë regjistrohen 1200 raste të reja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në harkun kohor prej dy javësh situata e Covid ka një rritje të ndjeshme ku, numri i qytetarëve që raportohen pozitiv në ISHP në një javë është dyfishuar.

“Covidi ka disa javë që ka sunduar, që do të thotë se jemi me një nivel nga 1100 në 1200 rast në javë. Duke qenë se jemi në sezsonin e vejshtës do të kemi një tendencë në rritje.”– tha Eguna Tomini.

Epidemiologët thonë se ka një bashkëqarkullim të shumë virozave, simptomat e të cilave ngatërrohen edhe me covidin, por tashmë është vënë re se covidi prek edhe sistemin gastroitenstinal.

“Virozat dhe enterovirozat mund të kombinohen me njëri-tjetrin, pasi kanë ngjashmëri të ingfeksioneve respiratore me njëri-tjetrin. Ka edhe Covid interstinal që shoqërohet me çrregullime gastro-interstinale”- tha Eguna Tomini.

Me rritjen e numrit të rasteve të prekur ka ndryshuar edhe situata në spital, pasi ka të shtruar jo vetëm në  pediatri apo shërbim infektiv por ka edhe në terapi intensive.

“Edhenë pediatri edhe në spitalin infektiv, kemi raste të hostipalizuara edhe me klinikëtë mesme edhe me klinikë më të rënduar që kanë kërkuar terapi intensive. Nuk duhet të neglizhohet asnjë shenjë, sepse nuk duhet të lejojmë mbivendosjen e infeksioneve”- tha Eguna Tomini.

Epidemiologët thonë se jemi në periudhën kur duhet të respektojmë masat e rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësië, pasi pritet të kemi një një rritje të kurbës epdiemiologjike edhe për shkak të gripit që do të bashkëqarkullojë./  S.M

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV