Erdogan: Pro Suedisë në NATO vetëm nëse SHBA përmbush premtimin për avionët F-16

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Parlamenti turk do të mbajë premtimin dhe do të ratifikojë kandidaturën e Suedisë për NATO-n nëse administrata e presidentit amerikan Joe Biden mundëson shitjen e avionëve amerikanë F-16 në Ankara, njoftoi sot presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur me gazetarët gjatë kthimit nga enklava e Azerbajxhanit të Nakhçivanit, Erdogan tha se Ministri i Jashtëm Hakan Fidan dhe Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken diskutuan ofertën e Suedisë për anëtarësimin në NATO javën e kaluar në Nju Jork.

Erdogan deklaroi se administrata amerikane e lidh shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi me ratifikimin nga Ankaraja për ratifikimin e kandidaturës së Suedisë për anëtarësimin në NATO./I.S

Të fundit

Jordania: Izraeli synon të dëbojë palestinezët nga Gaza

Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, deklaron se Izraeli po e zbaton një politikë për t’i detyruar palestinezët...

Adele hap shpirtin: Unë vuaj nga depresioni

Këngëtarja e famshme britanike Adele në një intervistë për Hollywood Reporter ka pranuar se vuan nga depresioni. Këngëtarja, e cila ka lindur dhe është rritur...

Saranda në listën e destinacioneve për Krishtlindje, lë pas Londrën dhe Pragën

Bazuar në mbi 600,000 votat e udhëtarëve nga 168 vende në mbarë botën, organizata e destinacioneve më të mira evropiane (EBD) ka zbuluar listën...

Valbona Selimllari kundër Xhemi Shehut: Është tallje ajo që bëjnë në Portokalli

Imitimin e Valbona Selimllarit nga Xhemi Shehu në “Portokalli”, duket se Valbona nuk e ka pritur aspak mirë. E ftuar në emisionin “DWTS Fan Club”,...

Ja cilët ishin popujt më të lumtur të Bashkimit Europian për 2023

Teksa mbyllet ky vit janë bërë publike vendet më të lumtura në Bashkimin Europian. Sipas kësaj renditjeje, Austria, Polonia dhe Rumania kanë popullsinë më...

Lajme të tjera

Web TV