Jeni të stresuar? Fjala e vetme që nuk duhet t’ia thoni kurrë vetes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur jemi në një moment të vështirë psikologjik dhe gjithçka duket e zymtë, zakonisht përpiqemi të fokusohemi në atë që kemi, jo në atë që na mungon. “Të paktën keni shëndetin tuaj” ose “Gjithçka është në rregull me marrëdhënien tuaj“. Është një mënyrë për të menaxhuar stresin dhe për t’u fokusuar në gjërat e mira në jetën time.

Por mesa duket shprehja “gjërat mund të jenë më keq” nuk na ndihmon aq sa mendojmë. Arsyeja? Ne mendojmë se problemi ynë nuk është aq i rëndësishëm sa duhet dhe, duke hyrë në këtë krahasim, nuk arrijmë në rrënjën e problemit.

Zgjidhja nuk është nënvlerësimi i stresit, por identifikimi i problemit. Pra, hapi i parë është ta njohësh atë. Stresi është i pashmangshëm dhe është shumë e rëndësishme të pranojmë që na ndodh. Nëse nuk e bëjmë, ne ndikojmë në kiminë e trurit tonë dhe ngatërrojmë trupin tonë.

Menaxhimi i stresit është një çështje thjesht personale. Një aktivitet relaksues, pak meditim, dalje nga rrjetet sociale dhe madje edhe një vizitë te specialisti nëse mendojmë se stresi ka pushtuar jetën tonë, gjithçka që i përshtatet kujtdo mund të funksionojë./E.Ç

Të fundit

Pneumonia misterioze, Kina rikthen maskat/ Europa merr masa të rrepta

Autoritetet shëndetësore të Europës janë vënë në gatishmëri të lartë pas miratimit të masave të rrepta në Kinë, këtë...

BE presion Greqisë për Shqipërinë/ Zbulohet hapi tjetër i Athinës

Ka disa ditë që në Athinë zhvillohen konsultime intensive diplomatike, në mënyrë që Greqia të japë miratimin tek letra e përbashkët e 27 vendeve...

Balla: Shqipëria krenare për miqësinë dhe aleancën strategjike

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Nëse doni shëndet të mirë, ja e vetmja gjë që duhet të ndryshoni kur hani

Nëse jeni rritur në vitet '80 ose '90, shanset janë që të keni qenë dëshmitarë të shumë dietave që shkojnë e vijnë. Atkins apo...

Vajza e tij humbi jetën në lule të rinisë/ Familja e Vangjel Tavos hap dyert e mortit

Familja e ish-nënkryetarit të Kuvendit, Vangjel Tavos, ka hapur dyert e mortit pas një tragjedia te rëndë, ku vajza e tij ka humbur jetën...

Lajme të tjera

Web TV