Media greke i trembet fakteve/ Sulmon gazetarin Roland Qafoku pas shkrimit te “Fjala”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Media greke “Tribunë” ka sulmuar gazetarin shqiptar, Roland Qafoku, pas një shkrimi të botuar dje në Gazetën “Fjala” ku flitej për popullsinë e Shqipërisë referuar  CIA-s.

Në artikullin “Greqiciteti i një censusi” Qafoku  citon të dhënat fillestare të CIA-s për popullsinë e Shqipërisë, sipas të cilave në vitin 2023 ka 3,101,621 persona, nga të cilët 82,6% janë shqiptarë, 0,9% grekë, 1% vllehë, maqedonas, malazezë dhe egjiptianë.

Pjesa e mbetur prej 15.5% e popullsisë klasifikohet si “e paspecifikuar”.

0,9% e popullsisë së raportuar nga CIA si greke i korrespondon 27,914 personave, të cilët janë grekët shqiptarë që jetojnë në Dropull dhe zona të tjera, kryesisht në Himarë.

Më tej ai argumenton se:

“Pyetjet për fenë dhe kombësinë krijojnë dyshime se Greqia mund të shfrytëzojë regjistrimin dhe që mund të pasojë në rritjen artificiale të numrit të grekëve dhe Shqipëria përballet me një ngjarje që mund të shfrytëzohet nga qarqet antishqiptare.

Pjesa e mbetur prej 15.5% e popullsisë klasifikohet si “e paspecifikuar”.

0,9% e popullsisë së raportuar nga CIA si greke i korrespondon 27,914 personave, të cilët janë grekët shqiptarë që jetojnë në Dropull dhe zona të tjera, kryesisht në Himarë.

“Pyetjet për fenë dhe kombësinë krijojnë dyshime se Greqia mund të shfrytëzojë regjistrimin dhe që mund të pasojë në rritjen artificiale të numrit të grekëve dhe Shqipëria përballet me një ngjarje që mund të shfrytëzohet nga qarqet antishqiptare.

Pas vitit 1990, në kushtet e varfërisë që mbizotëronte në Shqipëri, Greqia vazhdoi helenizimin e shqiptarëve që nuk kishin asnjë lidhje me kombësinë greke, duke ndryshuar emrat dhe më pas duke u siguruar atyre përfitime ekonomike si dhe natyralizimin e grekëve.

Lexo edhe :  Përse Federata e Opozitës është e destinuar të dështojë

Të dhënat e CIA-s për Greqinë thonë se nga 10.5 milionë banorë, 91.6% janë grekë, 4.4% janë shqiptarë dhe 4% e mbetur janë etni të tjera.

“Tani që ka filluar regjistrimi, shumë prej atyre që u helenizuan, që do të deklarojnë se janë grekë, kanë filluar të vijnë nga Greqia.

Kjo do të sjellë një rritje artificiale të numrit të grekëve, një detyrim të shtetit për të drejtat e minoriteteve, si flamuri grek, tabelat dygjuhëshe etj., krijimin e një zone minoritare ku Vorio Epiri po zgjerohet.

Në vitin 1922 dhe 1945 në Shqipëri kishte përkatësisht 16,000 dhe 26,000 grekë. Autoritetet duhet t’i kushtojnë vëmendje regjistrimit aktual!”.

Më pas, gazetari, duke iu referuar pyetjes së regjistrimit për fenë, shpreh frikën se “të transferuarit do të deklarojnë, përveç grekëve, edhe ortodoksë, duke rritur artificialisht numrin e besimtarëve ortodoksë në vend, që në vitin 2011, sipas regjistrimit në atë kohë ishte 6.8% e totalit.

“Greqia i konsideron shqiptarët ortodoksë si grekë”.

Qafoku e mbyll shkrimin e tij duke argumentuar se, me këto dy pyetje, regjistrimi mund të ketë pasoja të rrezikshme për Shqipërinë, duke u bërë thirrje regjistruesve të tregojnë profesionalizëm dhe të jenë të kujdesshëm, “sepse censusi mund të shkaktojë pasoja”.

Këto të dhëna duket se nuk i kanë pëlqyer kolegëve grekë të cilët, nuk kanë kursyer në shkrim as as termat ofendues, të cilën ne po e sjellim sikurse është botuar.

(Lexo ketu: Artikulli i plotë i butuar ne median greke “Tribunë”)

 

Të fundit

BE presion Greqisë për Shqipërinë/ Zbulohet hapi tjetër i Athinës

Ka disa ditë që në Athinë zhvillohen konsultime intensive diplomatike, në mënyrë që Greqia të japë miratimin tek letra...

Balla: Shqipëria krenare për miqësinë dhe aleancën strategjike

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Nëse doni shëndet të mirë, ja e vetmja gjë që duhet të ndryshoni kur hani

Nëse jeni rritur në vitet '80 ose '90, shanset janë që të keni qenë dëshmitarë të shumë dietave që shkojnë e vijnë. Atkins apo...

Vajza e tij humbi jetën në lule të rinisë/ Familja e Vangjel Tavos hap dyert e mortit

Familja e ish-nënkryetarit të Kuvendit, Vangjel Tavos, ka hapur dyert e mortit pas një tragjedia te rëndë, ku vajza e tij ka humbur jetën...

“Duart lart se ju vramë”/ Pronarja e argjendarisë rrëfen tmerrin, ja si e grabitën

Detaje të reja zbardhen lidhur me grabitjen e argjendarisë në Kamëz, gjatë pasdites së djeshme. Pronarja e argjendarisë në Kamëz është shprehur se kanë...

Lajme të tjera

Web TV