Nga Tirana, tek Vlora/ Cilët janë qytetet më problematike për vjedhjet në Shqipëri?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vetëm në dy ditët e fundit në vend janë shënuar 7 vjedhje 4 në biznese dhe 3 në banesa. Policia ka mundur të zbardhë ngjarjet dhe të vërë në pranga autorët por serish vjedhjet mbeten një problem.

Krahasuar me një vit më parë vërehet një ulje e rasteve por shqetësues është fakti se shumica e autorëve janë përsëritës apo rekrutojnë të mitur që ta kryejnë këtë vepër penale.

Tirana, Durrësi, Fieri dhe Vlora janë qytetet më problematike për sa i përket vjedhjes së banesave apo bizneseve.

Autorët targetojnë shtëpitë e pushimit apo të emigrantëve nga ku marrin para apo sende me vlerë. Këto vjedhje janë të vështira për tu identifikuar nga policia pasi vetë pronarët e konstatojnë vjedhjen me ditë apo javë me vonesë.

Nga janari deri në shtator në vendin tonë janë regjistruar 350 vjedhje nga të cilat policia ka mundur të zbardhë 150 raste dhe në pranga kanë rënë 270 persona.

Gjatë këtyre muajve policia është fokusuar të zbardhë dhe ngjarje të shkuara, kështu në 25 operacione të ndryshme janë zbardhur mbi 100 vjedhje të ndodhura gjatë dy viteve të kaluara.

Rasti më i fundit u shënua në kryeqytet ku u arrestuan dy 16-vjeçarë të cilët kishin grabitur 2 dyqane celularësh.

Të miturit u kapën duke drejtuar makinën pa patentë dhe të armatosur me një pistoletë./  S.M

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV