Piktura e harruar e Artemisia Gentileschi u gjet në depon e Hampton Court

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vepra shumë personale, në pronësi të Charles I, e zbuluar pasi u la në ruajtje për vite me radhë

 

Nga Vanessa Thorpe

 

“Emri i një gruaje ngre dyshime derisa të shihet puna e saj,” i shkroi artistja Artemisia Gentileschi një koleksionisti të pikturave të saj në 1649, duke e siguruar atë se pikturat e saj “do të flasin vetë”. U deshën tre shekuj e gjysmë që emri i Gentileschi të dilte triumfalisht nga hijet e historisë së artit, por u desh edhe më shumë që një nga pikturat e saj të harruara të rikthehej nga errësira. Një zbulim i jashtëzakonshëm i bërë në një depo mbretërore në Hampton Court, i ndjekur nga orë të tëra përpjekjesh të kujdesshme për ruajtjen, ka çuar në zbulimin e Suzanës dhe Pleqve, një Gentileschi të vërtetë të humbur.

“Është me të vërtetë super emocionuese”, tha Anna Reynolds, zëvendës anketuesja e fotografive të mbretit, për Observer. “Thjesht nuk mund ta shihje cilësinë e pikturës nën ndotjen deri më tani, por absolutisht është e vërtetë dhe ky zbulim ka ardhur si rezultat i reputacionit të rivendosur së fundmi të Artemisias. Ishte atribuar i gabuar dhe i lënë në ruajtje për shumë vite dhe askush nuk e kishte parë nga afër.”

Piktura e rizbuluar, e ekspozuar në Kështjellën Windsor ditët e fundit, konsiderohet si një shtesë kyçe në veprën e Gentileschi, duke hedhur dritë mbi kohën e saj në Londër në fund të viteve 1630, kur ajo punoi për një kohë të shkurtër së bashku me babain e saj, Orazio. , në gjykatën angleze. Edhe më çuditërisht, subjekti i tij shkon drejt e në zemër të shqetësimeve të vetë artistit. Në mënyrë famëkeqe, adoleshentja Gentileschi ishte përdhunuar në Itali nga një artist tjetër, Agostino Tassi, në punëtorinë e babait të saj dhe më pas ishte marrë në pyetje dhe torturuar në gjyqin e tij. Transkriptet e arkivuara të gjyqit tregojnë se Tassi u dënua përfundimisht.

Piktura përshkruan historinë biblike të Suzanës, e cila thuhej se kishte refuzuar përparimet e dy burrave në kopshtin e saj dhe më pas u përball me vdekjen pas një akuze të rreme për pabesi. Gentileschi i jep një theks të pazakontë përpjekjeve të Suzanës për t’iu shmangur burrave në këtë trajtim të historisë, një nga disa nga artisti, dhe Reynolds beson se “ajo duket se ka ndjerë një lidhje të ngushtë me Susanën”.

Zbulimi, i bërë nga kuratorët e Trustit të Koleksionit Mbretëror, në veçanti historiani i artit dhe ish-punonjësi Dr Niko Munz, erdhi gjatë përpjekjeve për të gjurmuar të gjitha pikturat e shitura në të gjithë Evropën pas ekzekutimit të Charles I, të cilat përfshinin shtatë piktura të regjistruara të Gentileschi. Mendohej se mbijetoi vetëm një autoportret i njohur.

Lexo edhe :  Tex Avery, animatori avangard

“Ne po kalonim inventarin dhe Dr Niko vuri në dukje një që ishte si diçka e mbajtur në dyqanin Hampton Court për më shumë se 100 vjet,” tha Reynolds. Dhe Munz kishte të drejtë. I mbuluar me papastërti, thellë nën llakun e rëndë të restaurimeve të mëparshme, shtrihej një imazh i mrekullueshëm që tani mendohet se ishte porositur nga gruaja e Charles I, Henrietta Maria e Francës.

“Ishte tepër kafe dhe pa ngjyrë, siç ndodh shpesh me llakun organik. Madhësia e saj ishte rritur gjithashtu me shirita kanavacë të qepur, gjë që mund të ishte arsyeja për të gjitha pikturat e tepërta, “kujton Reynolds. “Vetëm një herë filluam të shihnim punën poshtë, disa elementë të veçantë u dalluan.”

Ndër të dhënat ishte përdorimi i ngjyrës së verdhë plumb-kallaj-antimoni, një nga të preferuarat e artistit.

Ekspertët u thirrën për të konfirmuar gjetjen dhe më pas, më përfundimisht, pëlhura e hequr nga pjesa e pasme e kanavacës zbuloi shkronjat CR për Carolus Rex, që përfaqësonte Charles I.

Gentileschi ishte ftuar në Londër në një kohë kur fama e saj ishte në kulmin e saj. Megjithatë, në vitet e mëvonshme, interesi për pikturat baroke të shekullit të 18-të ra dhe vepra e saj u ruajt dhe iu atribuua keq një artisti tjetër, më pak italian, përpara se t’i atribuohej gabimisht Shkollës Franceze.

“Ne nuk e vlerësojmë çmimin e asgjëje në Koleksionin Mbretëror, pasi nuk do ta shesim kurrë,” tha Reynolds, “por kjo është një vepër e rrallë për shkak të origjinës së pandërprerë, me përjashtim të rreth 20 viteve gjatë periudhës së mbretërimit kur u ble. nga një njeri i quajtur Banks, i cili ia ktheu shpejt Kurorës pas restaurimit.”

Që nga viti 1660 mendohet të jetë varur mbi një oxhak në Somerset House, shtëpia e mbretëreshave dhe bashkëshorteve, duke përfshirë Katerinën e Braganzës dhe Mbretëreshën Anne.

Inventari origjinal i vitit 1639 nga Abraham van der Doort, topograf i fotografive të mbretit për Charles I, tregon se ai u var për herë të parë mbi një oxhak në dhomën e tërheqjes së mbretëreshës në Pallatin Whitehall – një dhomë e përdorur nga Henrietta Maria.

Në vitet e mëvonshme, para se të zhdukej, ajo u zhvendos në Pallatin Kensington, ku mund të dallohej, e mbështetur pas një muri, në një bojë uji të bërë nga dhoma e gjumit të mbretëreshës në 1819. Gentileschi i shpërfillur më vonë u transferua në Pallatin e Hampton Court. ku humbi kornizën. Në vitin 1862 u përshkrua si “në gjendje të keqe” dhe u dërgua për restaurim, kur u vendosën shtresat shtesë të llakut./kb

Të fundit

Jordania: Izraeli synon të dëbojë palestinezët nga Gaza

Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, deklaron se Izraeli po e zbaton një politikë për t’i detyruar palestinezët...

Adele hap shpirtin: Unë vuaj nga depresioni

Këngëtarja e famshme britanike Adele në një intervistë për Hollywood Reporter ka pranuar se vuan nga depresioni. Këngëtarja, e cila ka lindur dhe është rritur...

Saranda në listën e destinacioneve për Krishtlindje, lë pas Londrën dhe Pragën

Bazuar në mbi 600,000 votat e udhëtarëve nga 168 vende në mbarë botën, organizata e destinacioneve më të mira evropiane (EBD) ka zbuluar listën...

Valbona Selimllari kundër Xhemi Shehut: Është tallje ajo që bëjnë në Portokalli

Imitimin e Valbona Selimllarit nga Xhemi Shehu në “Portokalli”, duket se Valbona nuk e ka pritur aspak mirë. E ftuar në emisionin “DWTS Fan Club”,...

Ja cilët ishin popujt më të lumtur të Bashkimit Europian për 2023

Teksa mbyllet ky vit janë bërë publike vendet më të lumtura në Bashkimin Europian. Sipas kësaj renditjeje, Austria, Polonia dhe Rumania kanë popullsinë më...

Lajme të tjera

Web TV