Truket që do t’ju ndihmojnë të zgjoheni më herët në mëngjes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Disa prej nesh e kanë të lehtë për tu zgjuar herët në mëngjes e disa jo.

Çelësi qëndron në trupin tuaj dhe veçanërisht në përbërjen tuaj gjenetike, në ritmin tuaj. Si rezultat, disa janë njerëz mëngjesi dhe disa janë tipa mbrëmjeje, për këtë arsye, më poshtë do të gjeni disa këshilla se si mund të mësoni trupin tuaj të zgjohet më herët.

Ndryshoni gradualisht kohën tuaj të zgjimit

Është e rëndësishme të bëni ndryshimet që dëshironi në mënyrë graduale. Dhe kjo do të thotë që nëse zgjoheshit në orën 9 të mëngjesit, nuk mund ta vendosni papritmas alarmin në 7 të mëngjesit. Trupi juaj nuk do të marrë pushimin që i nevojitet nëse shkurtoni kohën tuaj të gjumit dhe rikuperimi nuk do të jetë i qëndrueshëm.

Mënyra më e mirë për të ndryshuar me sukses ciklin tuaj të gjumit është ta bëni atë gradualisht në rritje prej 15 deri në 20 minuta. Idealisht duhet të prisni të paktën tre net për t’u përshtatur me orarin e ri përpara se të ndryshoni 15 deri në 20 minuta të tjera. Me pak fjalë, do të duhet pak më shumë se një javë për t’u zgjuar një orë më herët.
Mos flini vonë në fundjavë

Sipas hulumtimit të botuar në revistën “Chronobiology International”, një orar i qëndrueshëm i gjumit në fundjavë duket se çon në gjumë më të mirë dhe zgjim më të lehtë gjatë javës.

Relaksohuni 2 orë para gjumit

Krijoni një rutinë mbrëmjeje që ju ndihmon të relaksoheni dhe ju përgatit për kohën e gjumit. Filloni duke kufizuar ekspozimin ndaj dritës së fortë, akoma më mirë, duke fikur pajisjet rreth dy orë para gjumit. Studimet kanë treguar se koha e ekranit para gjumit vonon kohën që i duhet dikujt për të fjetur.

Lexo edhe :  Jennifer Lopez & Eva Longoria marrin vëmendjen në tapetin e kuq

Kërkoni ndihmë profesionale nëse ende nuk mund të zgjoheni në mëngjes

Nëse i keni provuar këshillat e mësipërme vazhdimisht për një deri në tre muaj pa sukses, lini një takim me një specialist të gjumit. Mund të keni të bëni me shqetësime themelore shëndetësore si depresioni ose ankthi, ose mund të keni një çrregullim gjumi./E.Ç

Të fundit

Ndryshime dhe të papritura, datat që duhet të mbash mend në dhjetor

12 dhjetor – Hëna e re në Shigjetar Kjo hënë e re të motivon të zgjerosh horizontin, të marrësh më...

Miratohet projektligji për amnistinë e të dënuarve, drafti i kalon Parlamentit për votim

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e sotme draftin e Ministrisë së Drejtësisë për amnistinë e të dënuarve, nga e cila përfitojnë 600...

Përfshihet nga flakët autobusi i linjës Elbasan-Tiranë

Autobusi i linjës Tiranë-Elbasan është përfshirë nga flakët. Fatmirësisht Pasagjerët kanë zbritur në kohë dhe nuk raportohet për qytetarë të lënduar. Zjarrfikësja ka mbërritur në...

Përballje e ashpër/ Gruaja padit ish-burrin për ‘diskriminim moshe’

Prishja e një martese është gjithmonë e vështirë për të dyja palët por në një rast të çuditshëm gjykata në Angli ka pranuar padi...

Kjo është gruaja më e fuqishme në botë për 2023, sipas Forbes

Revista “Forbes” ka shpallur për të dytën herë si gruan më të fuqishme në botë presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Ndërkohë që...

Lajme të tjera

Web TV