VIDEO/ Bën joga si njeri, Musk publikon pamjet e robotit të tij

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

BanjskaTesla ka shpërndarë një video magjepsëse të robotit të saj humanoid Optimus që kryen detyra të ndryshme duke përfshirë yoga dhe renditjen e kubeve vetë sipas ngjyrës. Videoja së pari demonstron aftësinë e robotit për të renditur objektet me lehtësi dhe shpejtësi si njeriu.

Kur një njeri ndërhyn për të krijuar kompleksitet shtesë, roboti do të jetë në gjendje të përshtatet shpejt me atë ndryshim dhe të kryejë me sukses detyrën.

Optimus më pas kryen poza joga që kërkojnë qëndrim në njërën këmbë dhe drejton gjymtyrët, duke treguar ekuilibrin dhe fleksibilitetin e tij.

 

“Optimus tani mund të rendit objektet në mënyrë të pavarur. Rrjeti i tij nervor është plotësisht i trajnuar nga fillimi në fund. Bashkohuni me ne dhe ndihmoni zhvillimin e Optimus” thuhet në përshkrimin e videos.

Përdoruesit e internetit u mahnitën nga aftësitë e robotit.

“Namaste”, “Amazing progress”, “Si inxhinier, jam totalisht i mahnitur nga të gjitha detajet që e bëjnë të mundur këtë”, lexojnë disa nga komentet./kb

Të fundit

U bllokuan në një tunel në Indi për 17 ditë/ Ja si arritën të mbijetojnë 41 punëtorët

Edhe pse në spital, punëtorët indianë që mbetën të bllokuar për 17 ditë në një tunel janë tashmë të...

A jeni në listë? 3 shenjat e zodiakut që do të kthehen te ish-partnerët në vitin 2024

Ne ndërmarrim vetëm pak ditë para ndryshimit të kohës dhe siç tregojnë yjet, janë tre shenja të zodiakut që në dashuri do të bëjnë...

Pneumonia misterioze, Kina rikthen maskat/ Europa merr masa të rrepta

Autoritetet shëndetësore të Europës janë vënë në gatishmëri të lartë pas miratimit të masave të rrepta në Kinë, këtë herë për të kontrolluar një...

BE presion Greqisë për Shqipërinë/ Zbulohet hapi tjetër i Athinës

Ka disa ditë që në Athinë zhvillohen konsultime intensive diplomatike, në mënyrë që Greqia të japë miratimin tek letra e përbashkët e 27 vendeve...

Balla: Shqipëria krenare për miqësinë dhe aleancën strategjike

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Lajme të tjera

Web TV