Çështja “Beleri”/ Aktivisti: Politika greke po hakmerret ndaj emigrantëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

reqia këtë vit është përballur me dy fatkeqësi natyrore të cilat i kanë dalë nga kontrolli. Për më shumë se 20 ditë, zjarret rrafshuan mijëra hektarë në vendin fqinj.

Shqiptarët e Greqisë të cilët jetojnë aty u bën viral duke rrezikuar jetën e tyre për të shpëtuar jo vetëm njerëzit por edhe kafshët nga flakët.

Shteti shqiptar pavarësisht kërcënimeve për rastin “Beleri” vendosi ti shkojë në ndihmë me një ekip zjarrfikësish.

Ndihma u refuzua në fillim e më pas u pranua nga shteti grek në kulmin e debateve për arrestimin e Belerit.

Greqia u përball me një katastrofë tjetër. Moti i keq solli përmbytje masive në disa zona duke sjellë dëme të konsiderueshme. Sërish shqiptarët u organizuan dhe përkrahën me ndihma humanitare.

Pra, komuniteti i shqiptarëve që jetojnë në Greqi i sheh këto probleme si të vetat dhe jep kontribut në zgjidhjen e tyre.

Pavarësisht kësaj, Greqia ka menduar të luaj me kartën e nacionalizmit e cila gjen gjithmonë përkrahje.

Ashtu siç ndodh edhe në Shqipëri, për të hequr vëmendjen nga dëmet e mëdha ekonomike që shkaktuan zjarret dhe përmbytjet, Greqia po përdor rastin e Fredi Belerit.

Kjo lojë gjen mbështetje si në parlamentin grek, ku janë krijuar tre parti të vogla me anëtarë të Agimit të Artë ashtu edhe në popull.

“Të parët që ndikohen janë shtresat e dobëta në kriza të tilla politike apo ekonomike. Ne e dimë shumë mirë çdo të thotë krizë politike.

Greqi përfitoi benefite sepse prodhoi monstra siç është Agimi i Artë dhe fashistë të tjerë që sot kanë poste shumë të rëndësishme. Ne dhe sot vuajmë vendimet e gabuara politike duke mos patur as sot një leje qëndrimi”, u shpreh emigranti, Etmond Guri./  S.M

Të fundit

VIDEO/ Izraeli përmbyt me ujë deti kanalet e Hamasit

Ushtria izraelite po pompon ujin e detit me qëllim që ta kanalizojë atë në tunelet ku ndodhen terroristët e Hamasit nën Gaza. Izraeli ka ndërtuar pompa...

“A e urove Kiarën për shtatzëninë”? Olta Gixhari publikon mesazhet me moderatoren

Aktorja Olta Gixhari si duket pas përfundimit të Big Brother Vip ka hedhur pas krahëve mëritë me çiftin Kiara Tito & Luiz Ejlli. Aktorja Olta...

Mori nusen me karotrec, dhëndri lezhjan rrëfen arsyen që e shtyu drejt këtij vendimi

Emanueli dhe Rovena kanë rrëfyer në “Vizioni i i Pasdites” , historinë e dasmës së tyre, e cila tërhoqi vëmendjen e opinionit publik. Kemi parë...

Studio daneze, “në Vjosë”/ Alma Hoxha: Stacion informimi për turizmin edhe në Përmet

Kryetarja e bashkisë së Përmetit në një intervistë në për mediat foli për turizmin, duke theksuar se gjatë këtij viti janë regjistruar rreth 100...

5 gjëra që nënat e reja duhet t’i dinë, por askush nuk ua thotë

Të qenit një nënë e re është një sfidë më vete. Një tjetër status, një stil ndryshe jete, por mbi të gjitha një bebe...

Lajme të tjera

Web TV