E rëndë/ Foshnja 9-ditëshe vdes në spital, prindërit kallëzojnë drejtoreshën e QSUT-së

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Tiranë pasi një foshnje 9-ditëshe ka ndërruar jetë. Kanë qenë pikërisht prindërit e foshnjes që kanë denoncuar rastin në Prokurorinë e Tiranës.

Ata kanë kallëzuar drejtoreshën e QSUT-së Albana Fico dhe drejtoreshën e Maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” Eliona Demaliaj.

Sipas prindit A. D foshnja lindi pa asnjë problem dhe se erdhi në jetë me peshë rreth 4 kg. Por orë pas lindjes u konstatua se fëmija kishte probleme me oksigjenimin ku pas ekzaminimeve u kontrollua zemra.

Kontrollet nxorën përfundimin se foshnja ishte me Transpozicion të enëve të mëdha të aortës së zemrës.

“Mjeku më tha që duhej bërë ndërhyrje e menjëhershme kirurgjikale koronare për zgjerimin e venave me qëllim lehtësimin e qarkullimit të oksigjenit në trupin e fëmijës.

Çdo minutë që kalonte, rrezikonte jetën e fëmijës dhe ndërhyrja ishte urgjente”, thotë në kallëzim babai i foshnjës.

“Mu sugjerua se ilaçi për trajtim nuk gjendej në sektorin publik, dhe se duhej të kërkoja privatisht” shton ai, teksa emri i ilaçit ishte Alprostoglandinë PGE 0.5 mg.

Sipas babait të foshnjës ilaçi disponohej nga një spital privat në Tiranë, aty ku përtej kostove të larta, arriti të siguronte 5 copë.

Sipas tij është detyrë e shtetit të sigurojë këtë medikament për foshnjat me këto komplikacione.

Mjekët me të cilët babai diskutoi lidhur me këtë problem i sugjeruan që operacionin ta bënte jashtë vendit (Itali), ku kostoja shkonte mbi 40 mijë euro.

Ndryshe t’i drejtohej fondacioneve që asistojnë për raste të tilla.

Megjithëse u arrit të kryhej një operacion në QSUT, në kushtet kur nuk u gjet rrugë tjetër dhe jo në kushtet e duhura, foshnja ndërroi jetë vetëm një ditë më pas (25 gusht 2023)./   S.M

Të fundit

Dua Lipa shfaqet e veshur me stilin që rrëmben vëmendjen në New York

Dua Lipa dukej mahnitëse me një pallto të zezë me lesh artificial në New York City të martën dhe...

Riaktivizohet vullkani në Malin Etna

Vullkani Etna në Italinë jugore ka shpërthyer sërish. Aktiviteti vullkanik vazhdon në Malin Etna, i cili është afërsisht 3.300 metra i lartë, në ishullin...

Aspirina, “dëmton” zemrën? Studimi viral i mjekut, Bigfarma kundër tij

TIRANË- Përdorimi i aspirinës e rrit me 26 për qind rrezikun e infarktit të zemrës tek njerëzit që kanë qoftë edhe një faktor predispozues lidhur...

Kërkoi një masë më të butë sigurie/ Gjykata e Lartë merr vendimin për Alma Kaçin

Gjykata e Lartë ka rrëzuar ankimin e bërë nga shtetasja Alma Kaçi për ndryshimin e masës së “Arrestit në shtëpi” me një masë më...

Pse udhëtimet na bëjnë të lumtur?

Të udhëtosh do të thotë të heqësh dorë nga gjërat e vjetra dhe të zakonshme për të “përqafuar” të renë. Ju bëheni njerëz më...

Lajme të tjera

Web TV