Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Historia e mafies nga origjina e saj deri në vdekjen e bosit të fundit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vdekja për shkak të sëmundjes së Matteo Messina Denaro, një prej drejtuesve më të kërkuar mafioz të dekadave të fundit dhe një profil kriminal i spikatur në skenën kombëtare dhe ndërkombëtare, shënon një ndërprerje.

Me të zhduket figura e fundit – pas asaj të bosëve kryesorë të Corleonesit, Bernardo Provenzano në 2016 dhe Totò Riina në 2017 – i aftë për të përfaqësuar, duke i dhënë fytyrën asaj, hijen e zezë të organizatës që themeloi vetë konceptin e krimit të organizuar. të paktën në imagjinatën kolektive: Cosa Nostra.

E DREJTA PËR KOMANDIM. Ngjarjet e Cosa Nostra-s zhvillohen përgjatë rrugës më të gjerë të ndjekur nga ato italiane dhe kanë rrënjë të thella.

Mafia siciliane u shfaq në shekullin e 19-të, u rrit në epokën liberale, madje u degëzua jashtë vendit, si në Shtetet e Bashkuara, dhe zgjeroi ndikimin e saj edhe gjatë diktaturës së Musolinit, veçanërisht në nivel lokal.

Ajo mbijetoi kur shteti monarkik dhe më pas fashist u përpoq të imponohej ashpër, dhe më pas shfrytëzoi përzierjen me autoritetet politike të gatshme për të toleruar apo edhe për të bashkëpunuar.

Në artikulimet e saj të ndryshme ajo kultivoi një plan heterogjen për t’i arroguar vetes funksione thelbësore: kontrollin e territorit, rolin e rregullatorit ekonomik ose monopolin e forcës.

LUFTA E ZORRËVE. Pas Luftës së Dytë Botërore pasoi një evolucion kompleks.

Fazat e bashkëjetesës me pushtetin publik u alternuan me të tjera me dukshmëri më të madhe, për shembull në vitet 1980, kur fraksione të ndryshme u përplasën, duke lënë qindra të vdekur në terren.

Pikërisht atëherë Corleonesi – të quajtur kështu sepse vinin nga zona e Corleone, në provincën e Palermos – fituan një epërsi në rritje.

PUSHTETI NË KORLEONE. Nën udhëheqjen e Totò Riina dhe Bernardo Provenzano, mafia siciliane pretendoi hapësira të reja të përdorshmërisë dhe paligjshmërisë, duke minuar legjitimitetin dhe prerogativat e shtetit republikan.

Një seri e gjatë sulmesh goditi më pas figura publike, politike dhe institucionale, si deputeti komunist Pio La Torre ose gjenerali Carlo Alberto dalla Chiesa.

SEZONI I BOMBAVE. Kur filloi kundërofensiva, konflikti u përshkallëzua. Angazhimi i vendosur i një pjese të drejtësisë dhe dënimet e shqiptuara gjatë të ashtuquajturit gjyq maksimumin, duke filluar nga viti 1987, u pasuan me sezonin e bombave. Dhe prandaj sulme të vërteta terroriste. Si ato të vitit 1992 kundër magjistratëve Giovanni Falcone (i vrarë në Capaci së bashku me gruan e tij Francesca Morvillo dhe tre agjentët e shoqërimit) dhe Paolo Borsellino (i vrarë në Palermo së bashku me pesë agjentët e eskortës).

Ose ato të vitit 1993, ku përfshiheshin edhe qytetet e Romës, Milanos dhe Firences.

METODA E FALCONE DHE BORSELINO. Megjithatë, përshpejtimi i masakrës, pavarësisht se destabilizoi vendin, u bllokua. Dënimet e konfirmuara nga Gjykata e Lartë nuk u vunë në dyshim, metoda e treguar nga Falcone dhe Borsellino u bë model dhe shumë bos, si vetë Riina në 1993, u arrestuan. Mafia, e cila deri atëherë kishte luhatur midis marrëveshjeve të fshehta dhe kundërshtimit të pushtetit publik, nuk ishte në gjendje të fitonte.

Lexo edhe :  SHBA, temperaturat e larta bllokojnë mekanizmin e urës së hekurt

STRATEGJIA E HUMBJES. Siç vërejti kohët e fundit sociologu Luigi Manconi në lidhje me strategjinë e Cosa Nostra: “Nuk ka dyshim që dinaiti masakroi njerëz dhe institucione, dhe se strategjia rezultoi e suksesshme ngre më shumë se disa dyshime të arsyeshme.” Ato vite dramatike, në fakt, shkatërruan atmosferën e pathyeshmërisë që rrethonte Cosa Nostra-n. Me një veprim represiv efektiv, të zbatuar në një moment emergjence demokratike, disa nga supozimet që kishin favorizuar dhe forcuar korleonezët u përmbysën.

BOSI I FUNDIT. Shumëçka ka ndryshuar që nga vitet ’90. Ka filluar një periudhë copëzimi, transformimi dhe fundosjeje. Figura tashmë të konstatuara si ajo e Provenzanos, garant i pushtetit korleonez të arrestuar vetëm në vitin 2006, u janë bashkuar edhe të tjerë më të rinj, të paskrupullt dhe pragmatikë, si ai i Matteo Messina Denaro.

E lindur në provincën e Trapanit në vitin 1962, dhe bir i një bosi, Messina Denaro ishte shumë e afërt me Riinën, ekzekutues besnik i direktivave të tij dhe më pas, nga viti 1992, drejtuese kriminale në qendër të trafikut të paligjshëm dhe biznesit të paligjshëm.

NË VAZHDIM. Kapja e tij u bë në janar 2023 në Palermo, pranë klinikës private ku ai shkoi për të trajtuar një tumor në një fazë të avancuar. Puna e detajuar e karabinierëve të ROS (Grupi Operativ Special) dhe shmangia e shefit nga masat obsesive të miratuara deri në atë moment çuan në një arrestim vendimtar.

Dhe prandaj në fund të një mungese tridhjetëvjeçare, e cila gëzonte heshtje dhe kompromise të përhapura.

FUNDI I NJE EKOHE. E gjithë kjo u shfaq, për disa komentues, si shenja më e prekshme e “fundit të një epoke”: një shprehje plot theksim, por jo pa themel. E për më tepër lajmi përveçse tronditi opinionin publik bëri menjëherë xhiron e botës. “Mafiozoja e fundit italiane e lidhur me një periudhë brutale”, sipas gazetës më të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara, New York Times.

“Kumbari” i fundit i mafies siciliane dhe një nga kriminelët më të kërkuar në botë, sipas raportit të lajmeve të Guardian të Londrës.

Për Le Monde franceze, “ka përfunduar një cikël i tërë i historisë italiane”, ndërsa për El País spanjolle, Italia ka “neutralizuar simbolin e fundit të një epoke të tmerrshme”.

GRUSH SHKRIMI? Të paktën për jehonën që ngjalli, fundi i Messina Denaro – i cili vdiq në shtator 2023 për shkak të patologjisë së tij, në spitalin L’Aquila – përbënte në vetvete një goditje të mëtejshme për mafian siciliane: tashmë të dobësuar dhe jo më të aftë. të vendosjes së praktikave brutale kundër pushtetit me tipare subversive.

Goditja e pësuar, megjithatë, duke pasur parasysh edhe ndryshimet në kuadrin social-ekonomik, mund të mos jetë vdekjeprurëse dhe vëmendja ndaj fenomenit mafioz mbetet e lartë.

Një fenomen i cili, sipas kërkimeve historike, jo vetëm duket i rrënjosur në kontekstin italian dhe brishtësinë e tij të madhe, por duhet kundërshtuar në emër të ligjshmërisë kushtetuese dhe kulturës së ligjit: të dyja në kundërshtim me historinë e Cosa Nostra-s./  S.M

Të fundit

VIDEO/ Ilir Meta gjen ilaçin ndaj vapës: Ja paça borxh Bes Kallakut dhe….

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, duket se ka gjetur ilaçin e kësaj vape të tmerrshme të ditës...

Privati kërkon punonjës krahu – Cilat janë zanatet me të kërkuara nga tregu aktualisht?

Ecuria pozitive e sektorit të turizmit dhe ndërtimit, dy nga fushat të cilat janë kyç për rritjen ekonomike në Shqipëri dhe nxitjen e konsumit,...

Veliaj mbështet kandidatin e PS, Vangjel Tavon: Himara do vijojë të jetë histori suksesi

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i ka shprehur mbështetjen kandidatit të PS për Bashkinë e Himarës, Vangjel Tavo. Përmes një videomesazhi nga Jala, ku...

“Shqipëria po bëhet më e shtrenjtë, ndërsa shqiptarët më të varfër”

Ekonomia shqiptare po rritet në mënyrë të qëndrueshme dhe të shpejtë. INSTAT deklaroi se në 3-mujorin e parë ekonomia u zgjeruar me 3.6%. Por si...

Atentati ndaj Trump/ Kryeministri sllovak: Një skenar si ‘fotokopje’ e sulmit ndaj meje

Një breshëri me plumba mund t’i këtë kaluar para syve Donald Trump por ata vranë një pjesëmarrës në tubim dhe plagosën rëndë dy të...

Lajme të tjera

Web TV