Rama konferencë me Tajanin: Italia, avokati ynë më i besuar në Bruksel

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama po mban një konferencë për mediat me zëvendëskryeministrin italian, njëherësh dhe ministër i Jashtëm, Antonio Tajani. Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë përmendi bashkëpunimin e shkëlqyer mes dy vendeve ndërsa theksoi se Italia është avokati më i mirë në Bruksel.

“Kjo do të thotë se jo vetëm gjuha e përbashkët, meqë italishtja është gjuha e dytë e shqiptarëve po edhe gjuha politike dy palëshe, ndërkombëtare është e njëjta.

Kjo ka të njëjtën qëndrime mbi të gjitha çështjet dhe na bën nder që Italia është avokati ynë më i besuar në nivelin evropian dhe zëri më i fortë në Bruksel për të mbështetur Shqipërinë dhe Ballkanin perëndimor në rrugëtimin evropian. Na kënaq shumë që kjo qeveri ka një angazhim të veçantë për të kaluar nga shumë premtime të të qenit bashkërisht“, theksoi Rama./I.S

Të fundit

Rrëfimi i Brojës: “Kombëtarja e Shqipërisë më ndihmoi te Sauthemptoni”

Tifoz i Çelsit që prej moshës 3-vjeçare dhe për të mbër ritur deri në “Stamford Bridge”, me qëllim realizimin...

Këngëtarët shqiptarë ‘ndezin’ Tiranën në koncertin e ”Natës së Bardhë”

Këngëtarët shqiptarë kanë ndezur atmosferën e kryeqytetit në koncertin që u mbajt në “Natën e Bardhë” në skenën e ndërtuar në sheshin “Skënderbej”. Muzika nisi...

Arsyet pse 40% e njerëzve zgjedhin me dëshirë injorancën

Ne të gjithë kemi një vend në jetën tonë ku kthejmë kokën nga ana tjetër dhe pretendojmë se gjithçka është në rregull. Psikologët e...

Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të vëmendjes në filmin e Ridley...

Mona Lisa: A kanë adhuruar fansat e da Vinçit portretin e gabuar?

Disa argumentojnë se kjo pikturë përshkruan subjektin e artistes në vitet e saj të reja dhe është versioni i parë i veprës së tij...

Lajme të tjera

Web TV