28 Shtator 1994/ Qindra njerëz humbin jetën nga mbytja e një trageti në detin Balltik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

852 njerëz gjejnë vdekjen në një nga tragjeditë më të rënda detare të shekullit XX, kur “Estonia”, një traget i madh automobilash dhe pasagjerësh, u mbyt në Detin Baltik. Anija e ndërtuar në Gjermani, po udhëtonte natën nga kryeqyteti estonez Talin në kryeqytetin suedez Stokholm, kur u mbyt pranë brigjeve të Finlandës.

“Estonia” ishte një traget i njohur për mbrëmjet me muzikën live dhe vallëzimet. Pasi u përfshi nga moti i stuhishëm, me dallgë që arrinin 15-20 metra, ajo mbytet në mesnatë. Shumë pasagjerë mbetën të bllokuar brenda anijes, ndërsa ata që arritën të hipnin në varkat e shpëtimit, u mbytën më vonë në ujërat e akullta, si pasojë e hipotermisë.

Helikopterët e ushtrisë, arritën të shpëtonin shumicën e 137 të mbijetuarve nga kjo ngjarje e rëndë. Pas tragjedisë, një komitet i përbashkët qeveritar suedezo-finlandezo-estonez, e përcaktoi ngjarjen një aksident, dhe bëri përgjegjës për të stuhinë e fortë detare, e cila bëri që uji të vërshonte masivisht mbi kuvertë, dhe të përmbyste tragetin në det në më pak se një orë. Megjithatë, pati të tjerë, duke përfshirë familjarët dhe miqtë e viktimave, që besonin se fundosja ishte rezultat i një një të çare të shkaktuar nga një përplasje apo shpërthim.

Kalendar

 

28 Shtator 1895 – Vdes biologu i mirënjohur francez Louis Pasteur. Ai dha një kontribut të jashtëzakonshëm në studimin e infeksioneve spitalore, dhe futjen e praktikave revolucionare në sterilizimin e mjeteve spitalore para dhe pas përdorimit të tyre.

 

28 Shtator 1918 – Henry Tandey, një ushtar britanik që shërbente në afërsi të fshatit francez Marcoing, tregoi se kishte hasur një ushtar gjerman të plagosur, dhe kishte hezituar ta qëllonte atë. Ky ushtar ishte pikërisht udhëheqësi i ardhshëm i Gjermanisë naziste, Adolf Hitler.

Lexo edhe :  Austro-Hungaria, si ndikoi në Pavarësinë e Shqipërisë

 

28 Shtator 1961 – Një grusht shteti ushtarak në Damask, i jep fund unionit Egjipt-Siri të njohur ndryshe si Republika e Bashkuar Arabe, që u formua më 1 shkurt 1958.

 

28 Shtator 1978- Papa Gjon Pali I, ndërron jetë nga një atak në zemër, vetëm 33 ditë pasi ishte zgjedhur në krye të Selisë së Shenjtë. Ky është versioni zyrtar i ngjarjes, pasi teori të shumta konspiracioni pretendojnë për një helmim të qëllimshëm të Paqës.

 

28 Shtator 1995 – Kryeministri izraelit, Yitzhak Rabin, dhe udhëheqësi i Organizatës për Çlirimin e Palestinës, Jasser Arafat, nënshkruajnë një marrëveshje të përkohshme në lidhje me vendbanimet në Rripin e Gazës.

 

28 Shtator 2003 – Vdes regjizori i mirënjohur amerikan Elia Kazan. Regjizor, producent në film dhe teatër, ​​skenarist, romancier. Elia Kazan ishte 3 herë fitues i “Academy Awards”, 5 here i çmimit “Tony Award”, 4 here i “Golden Globe”./kb

 

 

Të fundit

Ndryshimi i klimës, rrezik dhe kosto e lartë për infrastrukturën

Ndryshimet klimatike po bëhen më shqetësuese vitet e fundit në vendin tonë duke sjell dhe një rritje të kostove...

Festat shkaktojnë trafik të rënduar në Tiranë, shqetësim për drejtuesit

Edhe pse ditë feste dhe pushimi zyrtar, trafiku në Tiranë është kthyer në shqetësimin e drejtuesve të automjeteve. Paraditen e së mërkurës në shumë rrugë...

U bllokuan në një tunel në Indi për 17 ditë/ Ja si arritën të mbijetojnë 41 punëtorët

Edhe pse në spital, punëtorët indianë që mbetën të bllokuar për 17 ditë në një tunel janë tashmë të sigurt dhe të lumtur. Ata...

A jeni në listë? 3 shenjat e zodiakut që do të kthehen te ish-partnerët në vitin 2024

Ne ndërmarrim vetëm pak ditë para ndryshimit të kohës dhe siç tregojnë yjet, janë tre shenja të zodiakut që në dashuri do të bëjnë...

Pneumonia misterioze, Kina rikthen maskat/ Europa merr masa të rrepta

Autoritetet shëndetësore të Europës janë vënë në gatishmëri të lartë pas miratimit të masave të rrepta në Kinë, këtë herë për të kontrolluar një...

Lajme të tjera

Web TV