Çfarë janë zonat blu? 5 vendet ku njerëzit jetojnë mbi 100 vite

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zonat Blu janë disa zona të veçanta të botës ku njerëzit jetojnë më gjatë dhe kanë një jetesë të shëndetshme.

Këto zona janë bërë subjekt i vëmendjes së madhe për shkak të një dokumentaritë kohëve të fundit me titull “Sekretet e Zonave Blu”, që zbuloi sekretet e jetëgjatësisë së moshës së tretë në disa zona të ndryshme të botës, veçoritë, të përbashkëtat në stilin e jetesës dhe dietën e tyre të veçantë.

Në këtë artikull, do të eksplorojmë më shumë rreth jetesës dhe dietës në zonat blu dhe do të nxjerrim disa mësime të rëndësishme për një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme.

Zonat blu – Çfarë janë ato?

Zonat blu konsiderohen si territoret me njerzit më jetëgjatë dhe të shëndetshëm në të gjithë botën.

Ka jo më shumë se pesë zona blu kryesore në botë: Okinawa në Japoni, Ikaria në Greqi, Nicoya në Kostarika, Sardenja në Itali dhe Loma Linda në Kaliforni, SHBA. Banorët e këtyre vendeve kanë një mesatare jetëgjatësie shumë të lartë se pjesa e tjetër të botës dhe një stil jetese mjaft të veçantë që i karkaterizon secilin prej tyre.

Dieta e zonave blu

Dieta e banorëve të zonave blu është një pjesë e rëndësishme e jetesës së tyre të gjatë dhe të shëndetshme. Disa karakteristika kryesore të kësaj diete janë:

Përdorimi i shumë produkteve të freskëta: Frutat, perimet, dhe zarzavat janë ndër ushqimet kryesore në doetën e të gjithë banrovëve. Kjo i furnizon ato me vitaminat dhe minerat e nevojshme për trupin.

Përdorimi i proteinave cilësore: Në dietën e tyre banorët e zonave blu përdorin proteina nga burime natyrale, si peshku, mish i bardhë, dhe bimë proteinesh. Peshku është një burim i pasur me acidet yndyrore të mira Omega-3.

Lexo edhe :  Fibank zbatoi valën e parë të mbjelljes së pemëve të familjeve që kanë marrë një kredi

Konsumi i bishtajorëve: Bimët e thata, si fasulet, thelbi i misrit, dhe çdo lloj bimeje të tjera të pasura me fibra dhe proteina përdoren shpesh në dietën e tyre.

Përdorimi i vajit të ullirit: Ullinjë janë një burim i pasur me acid oleik dhe antioksidantë që janë të mira për shëndetin e zemrës.

Konsumi i kripës në mënyrë të kufizuar: Banorët e zonave blu kufizojnë konsumimin e kripës së detit, duke përdorur shumë më pak se shumica e njerëzve të tjerë.

Stili i jetesës në zonat blu

Stili i jetesës në zonat blu është një faktor tjetër kyç për jetesën e gjatë dhe të shëndetshme. Disa karakteristika të rëndësishme të stilit të jetesës në këto zona janë:

Aktiviteti fizik i përditshëm: Banorët e zonave blu janë të përfshirë në aktivitete fizike të përditshme, si ecja, puna në kopshte, dhe bërja e punëve të shtëpisë. Aktiviteti fizik është një pjesë e natyrshme e jetesës së tyre.

Menaxhimi i stresit: Menaxhimi i stresit është një pjesë tjetër e rëndësishme e jetesës në këto zona. Shpeshherë ata praktikojnë meditimin dhe marrin kohë për relaksim të trupit dhe mendjes.

Familja dhe komuniteti: Krijimi dhe mbajtja e lidhjeve të ngushta me familjen dhe komunitetin janë vlera të rëndësishme në jetesën e tyre.

Zonat Blu janë një model perfekt i jetesës dhe ushqimit të shëndetshëm që mund të na ndihmojë të jetojmë më gjatë dhe më shëndetshëm.

Në fund të fundit, një dietë e shëndetshme, aktiviteti fizik, menaxhimi i stresit, dhe lidhjet me familjen dhe komunitetin janë çelësi për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme./Agroweb/   S.M

Të fundit

Aksidenti me gjashtë të plagosur në aksin Elbasan-Librazhd, zbardhen detajet e para

Është prangosur nga policia shoferi 67-vjeçar, i cili përplasi dje  automjetin me drejtues shtetasin A. A., 39 vjeç, banues...

S’është Amerika dhe as Anglia/ Në këto 5 vende mund të pasuroheni!

Doni të provoni fatin jashtë vendit, po mendoni të jepni dorëheqjen, të paketoni gjërat dhe të largoheni. Por ku të shkoni? Kjo është çështja. Një hulumtim...

Nga e ka prejardhjen emri i Tiranës?

Ekzistojnë disa hipoteza për prejardhjen e emrit Tiranë. Njëra hipotezë është që emri Tiranë vjen nga fjala Theranda, e përmendur në burimet e lashta...

Viti 2024 është për ju! Këto janë shenjat e horoskopit më me fat për vitin që vjen

Energjia që do të rrezatoni nga jashtë në vitin 2024 do të jetë aq intensive dhe e ndritshme sa të gjithë do ta vënë...

Çfarë po ndodh sot në Shqipëri?

Nga Spartak Ngjela I. Kur e vjetra kërkon të kthehet në pushtet, shoqërisht kjo është një komedi. Sot në Shqipëri janë dy vjetërsira politike: Enver Hoxha dhe...

Lajme të tjera

Web TV