Ekspertët paralajmërojnë: Akullnajat zvicerane po shkrihen me shpejtësi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas një studimi të botuar sot, akullnajat zvicerane kanë humbur 10 për qind të vëllimit të tyre në dy vitet e fundit, të njëjtën sasi si midis viteve 1960 dhe 1990. Shkrirja e akullnajave është pasojë e kushteve ekstreme të motit të përkeqësuara nga ndryshimet klimatike.

Pak borë në dimër dhe temperatura shumë të larta në verë morën 10 për qind të vëllimit të akullnajës gjatë viteve 2022 dhe 2023, zbuloi një ekip ekspertësh që studionin kriosferën në Akademinë Zvicerane të Shkencave të Natyrës.

Përfundimi i tyre është i qartë: akullnajat e Zvicrës po shkrihen gjithnjë e më shpejt.

Pas humbjes së gjashtë për qind të vëllimit të tij në vitin 2022, i cili pa shkrirjen më të madhe deri më sot, këtë vit vëllimi i akullit është ulur me katër për qind të tjera.

Kjo është rënia e dytë më e madhe që nga fillimi i matjes.

Shkrirja e akullnajave ka prekur të gjithë territorin e Zvicrës, e cila konsiderohet si kulla ujore e Evropës me 1400 akullnaja që ‘ushqejnë’ liqene dhe lumenj të shumtë./I.S

Të fundit

Sekuestrohen mijëra euro e paund të padeklaruara, arrestohen 4 persona

Policia Kufitare ka arrestuar 4 shtetas, si dhe janë proceduar penalisht 3 të tjerë, pasi nga kontrollet në 4...

Deklarata e bujshme, këta emra politikanësh janë futur në “listën e zezë” të SHBA

Avokati i njohur, Idajet Beqiri shprehet se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duken të vendosur për të luftuar të korruptuarit, të inkriminuarit dhe personat...

“Jo masakrës”, protestë kundër ndërtimeve në zonat e mbrojtura

Një grup aktivistësh po protestojnë këtë të enjte para Kuvendit kundër ndryshimeve të propozuara nga qeveria në ligjin për zonat e mbrojtura. Nisma që...

A do të jetë pjesë e grupit Berisha-Bardhi? Tabaku: Nuk kam vend tjetër përveç se në PD

Nuk kam asnjë vend tjetër përveç PD-së. Kështu deklaroi Jorida Tabaku nga jashtë Kuvendit teksa u pyet për zhvillimet e fundit dhe bashkimin e grupit...

Ngjarje e rëndë, efektivët serbë detyrojnë emigrantët të zhvishen dhe …

Një video e publikuar në rrjet tregon një grup burrash të zhveshur të cilët në temperatura të ulëta detyrohen të kthehen nga kufiri serb...

Lajme të tjera

Web TV