Ushqimi, karburanti, veshmbathjet/Sa nevojitet për një jetë dinjitoze dhe larg varfërisë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sa objekte ju nevojiten për të bërë një jetë të denjë, jashtë varfërisë? Është një pyetje e vështirë që studiuesit nga Universiteti i Freiburgut, Gjermani, u përpoqën t’i përgjigjen në një artikull të botuar në Environmental Science & Technology.

Midis ushqimit, karburantit, veshjeve dhe gjërave të tjera materiale, çdo vit nevojiten 6 ton sende materiale secili për të mbajtur një ekzistencë mbi kufirin e varfërisë.

Ky nuk është një ushtrim numerik si qëllim në vetvete, por një përllogaritje që i përgjigjet sfidës së zhvillimit të qëndrueshëm, parimit themelues të Objektivave të Agjendës së OKB-së 2030.

Programi ambicioz është eliminimi i varfërisë deri në vitin 2030, duke shmangur degradimin e mjedisit, duke niveluar pabarazitë dhe duke zbutur ndryshimet klimatike.

Vlerësimi i ekipit gjerman bazohet në një përkufizim shkencor dhe të përbashkët të standardeve të jetesës së denjë (DLS) të krijuar në vitin 2017, një grup treguesish që përfshin një hapësirë ​​jetese prej të paktën 15 metra katrorë, të paktën 2100 kalori ushqim në ditë për të rriturit. posedimi i pajisjeve bazë shtëpiake si një makinë larëse ose një tenxhere me gaz, një telefon dhe një kompjuter, si dhe një mjet për të lëvizur, punuar ose shitur mallra.

Studiuesit vlerësuan sasinë e lëndëve të para të nevojshme për secilin prej këtyre “artikujve”, duke i ndarë nevojat në dy makro kategori: investime që bëhen një herë në jetë, si blerja e një shtëpie, dhe çfarë nevojitet për të mbështetur veten dhe atë që ju kanë në jetën e përditshme, pa e prishur atë.

Kategoria e parë përfshin shumë infrastruktura bazë, jo vetëm shtëpi private, por edhe infrastruktura si shkolla, rrugë që lidhin fushat me fshatrat, spitalet: për të krijuar të gjitha këto për njerëzit që aktualisht jetojnë në varfëri, 51.6 miliardë ton lëndë të para në botë, 43 ton material secili.

Lexo edhe :  Euro i afrohet pragut të 101 lekëve, prek nivelin më të ulët që nga 25 korriku

Pika e dytë, pra ruajtja e gjithë kësaj në jetën e përditshme, përfshin atë që është e nevojshme për mbajtjen e familjes, për arsimimin, punën, pjesëmarrjen në jetën publike dhe kohën e lirë.

Për ushqimin, për shembull, ekipi mori parasysh artikuj të tillë si biomasa e të korrave dhe sasia e plehrave dhe pesticideve të përdorura për rritjen e tyre.

Ruajtja e standardeve të mira të jetesës për 1.2 miliardë njerëz që aktualisht jetojnë në varfëri absolute do të kërkonte 7.2 miliardë ton lëndë të para globale, 6 ton në vit secila.

Lajmi i mirë është se këto shifra janë të arritshme pa e varfëruar planetin. Lajmi i keq është se ky vlerësim e merr si të mirëqenë që çdo Tokësor konsumon të njëjtën sasi lëndësh të para, por duke lënë llogaritjet ideale, gjërat shkojnë pak më ndryshe.

Banorët e SHBA-së dhe Gjermanisë, për shembull, kanë një mënyrë jetese që kërkon 70 tonë lëndë të para çdo vit, shumë më tepër se 8-14 tonë që lejon një mënyrë jetese e qëndrueshme për planetin./   S.M

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV