Brenda vilës saudite prej 170 milionë dollarësh, e projektuar për Kristiano Ronaldon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grup arkitektësh kanë projektuar, falë inteligjencës artificiale, shtëpinë koncept ku Kristiano Ronaldo mund të shkonte për të jetuar në Arabinë Saudite.

 

Në fushën e futbollit është kampion absolut, por edhe në fushën e pasurive të paluajtshme nuk bën shaka. Në moshën 38-vjeçare, Kristiano Ronaldo me të vërtetë nuk dëshiron të ndërpresë karrierën e tij të shkëlqyer sportive: pas fitimit të kampionateve, Ligës së Kampionëve dhe Topave të Artë me bollëk, asi portugez është vendosur në Arabinë Saudite, një tjetër periudhë futbolli në të cilën po dëshmohet një herë. sërish një atlet i vlefshëm.

Që kur vendosi të transferohej në vendin aziatik, interesi i tij për shtëpinë ku jeton është rritur jashtëzakonisht shumë. Aktualisht Ronaldo ka vendosur të jetojë në 17 suita të hotelit luksoz “Four Seasons” në Riad, një vendbanim i përkohshëm që kushton 285 mijë euro në muaj. Një kosto e konsiderueshme, aq sa arkitektët e studios “Mansionisti” përdorën inteligjencën artificiale për të projektuar vilën saudite në të cilën futbollisti mund të lëvizte përgjithmonë. Shtëpia e konceptit që ata krijuan duket e krijuar për CR7 dhe familjen e tij. Jeni kurioz të dini të gjitha detajet?

 

Vila për t’i shtuar koleksionit të shtëpive CR7

Vila e projektuar me Inteligjencë Artificiale ka një stil që të kujton arkitekturën vendase, por arrin të përziejë mirë dizajnin klasik dhe atë modern.

Hyrja e madhe, për shembull, integron elemente tipike saudite si dy shkallët e mëdha që të çojnë në katet mbi ato bashkëkohore. Këto të fundit përfaqësohen plotësisht nga llambadari i jashtëzakonshëm që i ngjan një ajsbergu dhe që shkëlqen falë detajeve të kristalta.

Edhe kur qëndron në shtëpi, Ronaldo nuk e braktis kurrë pasionin e tij, prandaj është krijuar një dhomë lojërash me një ekran të madh që ai të ndjekë ndeshjet rehat në kolltuqe shumë të rehatshme. Jo vetëm futbolli, për t’u shoqëruar me miqtë ka edhe një tavolinë futbolli në qendër të dhomës.

Lexo edhe :  “Nuk më zë gjumi natën”, rritja e çmimeve shton stresin dhe pasigurinë te qytetarët

Të gjithë e dimë, pra, se Kristiano Ronaldo është shumë i vëmendshëm ndaj aftësisë fizike, prandaj shtëpia e tij ideale nuk mund të jetë pa palestër, me një sërë rutine për stërvitje në shoqëri, ndërsa admiron peizazhin falë dritareve nga dyshemeja deri në tavan. .

Në rast se ai dëshiron të pushojë, dizajnerët kanë krijuar një dhomë relaksi për të dhe familjen e tij me një vaskë të bërë tërësisht prej ari.

Pjesa e jashtme është po aq luksoze, në fakt shtëpia koncept përfshin pika të ndryshme relaksimi të rregulluara në lartësi të ndryshme, duke përfshirë një pishinë pafundësie me madhësi olimpike. Kur temperaturat rriten, sipas arkitektëve, Ronaldo dhe familja e tij ende mund të zhyten në objektin e mbuluar me shezlong dhe dritare të punuara në stilin tipik saudit, ideale për të krijuar një mjedis komod dhe relaksues.

Pas futbollit, pasioni i dytë i Ronaldos janë makinat, aq sa ka një koleksion të vërtetë. Në vilën e krijuar nga inteligjenca artificiale, arkitektët rezervuan një vend për makinat e tij pranë rrugës. Meqenëse gjithçka është e drejtë kur bëhet fjalë për dizajnimin dhe fluturimin me imagjinatë, dizajnerët kanë shtuar gjithashtu një mori Ferrari në trashëgiminë tashmë të madhe të makinave të futbollistit portugez.

 

Problemet me pronat e Ronaldos

Portugalia është pikërisht kombi që po i jep disa telashe kampionit për momentin. Nuk është kombëtarja e futbollit ku prezenca e saj është e siguruar, por një tjetër investim në prona të paluajtshme. Rreth tre vjet më parë, ish-ylli i Real Madridit vendosi të ndërtojë një vilë në Lisbonë, e cila do të kërkojë edhe një vit punë. Ajo që e shqetëson nuk është koha, por fqinjët që nuk bëjnë gjë tjetër veçse ankohen për zhurmën dhe shqetësimin e shkaktuar nga ndërtimi. Një arsye më shumë, përveç bukurisë së projektit, për të vendosur të ndërtoni shtëpinë tuaj të radhës në Arabinë Saudite./kb

Burimi: today.it

Të fundit

Greqia paralajmëron sërish Shqipërinë/ Pa u zgjidhur çështja e Belerit, nuk ka negociata

“Athina po përshkallëzon reagimet e saj kundër mbajtjes ende në burg të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri”,...

Ndryshimi i klimës, rrezik dhe kosto e lartë për infrastrukturën

Ndryshimet klimatike po bëhen më shqetësuese vitet e fundit në vendin tonë duke sjell dhe një rritje të kostove të demëve në infrastrukturë. Një dokument...

Festat shkaktojnë trafik të rënduar në Tiranë, shqetësim për drejtuesit

Edhe pse ditë feste dhe pushimi zyrtar, trafiku në Tiranë është kthyer në shqetësimin e drejtuesve të automjeteve. Paraditen e së mërkurës në shumë rrugë...

U bllokuan në një tunel për 17 ditë/ Ja si arritën të mbijetojnë 41 punëtorët

Edhe pse në spital, punëtorët indianë që mbetën të bllokuar për 17 ditë në një tunel janë tashmë të sigurt dhe të lumtur. Ata...

A jeni në listë? 3 shenjat e zodiakut që do të kthehen te ish-partnerët në vitin 2024

Ne ndërmarrim vetëm pak ditë para ndryshimit të kohës dhe siç tregojnë yjet, janë tre shenja të zodiakut që në dashuri do të bëjnë...

Lajme të tjera

Web TV