Konferenca e Kryetarëve, Bardhi: Depozituam dy kerkësa, mazhoranca nuk e dha konsensusin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Konferenca e Kryetarëve ka përfunduar pa një konsensus. Në përfundim të mbledhjes, kreu i Grupit Parlamentar të PD, Gazmend Bardhin doli në një konferencë për mediat, ku u shpreh se mazhoranca nuk e dha konsensusin e saj për ngritjen e dy komisioneve hetimore që opozita kërkoi .

Bardhi: Anëtarë të opozitës në parlament, depozituan dy kërkesa për ngritjen e dy komisioneve hetimore. I pari kishte të bën me skandalin, që lidhet me ndërhyrjen e paligjshme në sistemin TIMS dhe e dyta me koncesionet në shëndetësi.

Në vlerësimin e opozitës, këto dy çështje paraqesin një rëndësi të madhe në mbrojtje të interesit publik, që do ta detyronte Kuvendin të ushtronte një nga tre funksionet e tij, që ka të bëjë me llogaridhënien dhe kontrollin e qeverisë.

Për këtë arsye 45 deputetë iu drejtuam Kuvendit për ngritjen e komisioneve hetimore. Sot në përputhje me ligjin, kryetarja e Kuvendit kishte thirrur mbledhjen ku do të bëhej diskutimi fillestar për miratimin ose jo të kërkesave.

Sot pa asnjë surprizë, siç ka vepruar në këto një vit e gjysëm, pas eksperiencës që patëm me inceneratorin, mazhoranca vendosi të mos e japë konsensusin për ngritjen e këtyre dy komisioneve hetimore. /I.S

Të fundit

Nëse doni shëndet të mirë, ja e vetmja gjë që duhet të ndryshoni kur hani

Nëse jeni rritur në vitet '80 ose '90, shanset janë që të keni qenë dëshmitarë të shumë dietave që...

Vajza e tij humbi jetën në lule të rinisë/ Familja e Vangjel Tavos hap dyert e mortit

Familja e ish-nënkryetarit të Kuvendit, Vangjel Tavos, ka hapur dyert e mortit pas një tragjedia te rëndë, ku vajza e tij ka humbur jetën...

“Duart lart se ju vramë”/ Pronarja e argjendarisë rrëfen tmerrin, ja si e grabitën

Detaje të reja zbardhen lidhur me grabitjen e argjendarisë në Kamëz, gjatë pasdites së djeshme. Pronarja e argjendarisë në Kamëz është shprehur se kanë...

Dua Lipa shfaqet e veshur me stilin që rrëmben vëmendjen në New York

Dua Lipa dukej mahnitëse me një pallto të zezë me lesh artificial në New York City të martën dhe tërhoqi vëmendjen me veshjen poshtë,...

Riaktivizohet vullkani në Malin Etna

Vullkani Etna në Italinë jugore ka shpërthyer sërish. Aktiviteti vullkanik vazhdon në Malin Etna, i cili është afërsisht 3.300 metra i lartë, në ishullin...

Lajme të tjera

Web TV