Fruti i çmuar që ndihmon në humbjen e peshës dhe forcon zemrën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Janë pjesë e pandashme e dietës së përditshme të shumë njerëzve dhe një snack i lehtë e preferuar, e cila zëvendëson delikatesat e pashëndetshme, pa mungesë shije.

Nga ana tjetër, ka nga ata që frikësohen se nëse e konsumojnë këtë frut rrezikojnë shtim në peshë, për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës.

Cila është e vërteta për bajamet e dashura? A ndihmojnë apo luftojnë shtimin në peshë?

Shkencëtarët nga Universiteti i Australisë Jugore kanë publikuar një studim të ri, sipas të cilit bajamet jo vetëm që nuk veprojnë si frenues, por edhe mbështesin një dietë të shëndetshme që synon humbjen e peshës. Përfundimet e reja shkencore janë publikuar në Obesity.

Studimi 9-mujor përfshiu 106 pjesëmarrës, të cilët morën pjesë në një program të strukturuar të ushqyerjes.

Në fazën e parë të programit, pjesëmarrësit ndoqën një dietë të kufizuar me kalori për tre muaj me qëllim humbjen e peshës, ndërsa në fazën e dytë, e cila zgjati gjashtë muaj, ata ndoqën një dietë të kontrolluar me kalori me qëllim ruajtjen e peshës.

Në të dyja fazat, një grup konsumoi 15% të energjisë së marrjes nga bajamet e plota të pakripura, ndërsa grupi tjetër konsumoi 15% nga ushqimet me karbohidrate të larta, si krisur orizi ose drithëra.

Rezultatet e studimit treguan se të dy dietat që përfshinin bajame dhe ato që përfshinin ushqime me karbohidrate çuan në humbje të ngjashme në peshë, me pjesëmarrësit që humbën më shumë se 7 kilogramë. Megjithatë, ata që konsumuan bajame siguruan përfitime shtesë.

“Arrat, si bajamet, bëjnë një snack të lehtë. Ato janë të pasura me proteina, fibra, vitamina dhe minerale, por janë të pasura edhe me yndyrë, një fakt që shpesh gabimisht ngatërrohet me shtimin në peshë”, shpjegoi Dr. Sharayah Carter, studiues në UniSA.

Lexo edhe :  8 fjali që duhet t’ia thuash vetes sa herë ke ankth

Arrat përmbajnë yndyrna të pangopura, të cilat janë yndyrna të shëndetshme që mund të përmirësojnë nivelet e kolesterolit në gjak, të lehtësojnë inflamacionin dhe të kontribuojnë në shëndetin kardiovaskular.

Studimi më pas vazhdoi të krahasonte një dietë që përfshinte një suplement bajamesh me një dietë pa arra, me synimin për të dalluar më tej efektet në peshë, si dhe efektin në shëndetin e zemrës.

Këto gjetje vijnë në një kohë kritike të kulmit të shqetësimeve që rrjedhin nga normat gjithnjë në rritje të obezitetit në mbarë botën, me ekspertët që theksojnë se çdo masë që mund të ndalojë këtë prirje është e vlefshme./   S.M

Të fundit

Adele hap shpirtin: Unë vuaj nga depresioni

Këngëtarja e famshme britanike Adele në një intervistë për Hollywood Reporter ka pranuar se vuan nga depresioni. Këngëtarja, e cila...

Saranda në listën e destinacioneve për Krishtlindje, lë pas Londrën dhe Pragën

Bazuar në mbi 600,000 votat e udhëtarëve nga 168 vende në mbarë botën, organizata e destinacioneve më të mira evropiane (EBD) ka zbuluar listën...

Valbona Selimllari kundër Xhemi Shehut: Është tallje ajo që bëjnë në Portokalli

Imitimin e Valbona Selimllarit nga Xhemi Shehu në “Portokalli”, duket se Valbona nuk e ka pritur aspak mirë. E ftuar në emisionin “DWTS Fan Club”,...

Ja cilët ishin popujt më të lumtur të Bashkimit Europian për 2023

Teksa mbyllet ky vit janë bërë publike vendet më të lumtura në Bashkimin Europian. Sipas kësaj renditjeje, Austria, Polonia dhe Rumania kanë popullsinë më...

Ronela Hajati flet për përvojën në Eurovision: Më lanë në mes të 4 rrugëve

Ronela Hajati, e ftuar në “Më lër të flas”, ka folur për eksperiencën e saj në Eurovision dhe u shpreh se pavarësisht dëshirës së...

Lajme të tjera

Web TV