Gjenerali i lartë amerikan Milley del në pension

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjenerali Mark Milley ka dhënë dorëheqjen të premten pas një mandati të trazuar si oficeri më i lartë ushtarak amerikan që e pa atë të përballej me kriza të vazhdueshme brenda dhe jashtë vendit.

Gjenerali CQ Broën do ta zëvendësojë atë, duke u bërë oficeri i dytë me ngjyrë pas Colin Powell që do të shërbejë si kryetar i Shefave të Përbashkët të Shtabit, në një kohë kur Pentagoni drejtohet nga Lloyd Austin, sekretari i parë me ngjyrë i mbrojtjes i vendit.

Pushtimi rus i Ukrainës, tërheqja e SHBA-së nga Afganistani, refuzimi i Donald Trump për të pranuar humbjen e tij në zgjedhjet presidenciale dhe protestat mbarëkombëtare kundër brutalitetit të policisë janë vetëm disa nga ngjarjet që përcaktuan katër vitet e tij si oficeri më i lartë amerikan./kb

Të fundit

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Humbi rrugën në Malin e Dajtit, policia i shkon në ndihmë turistit gjerman

Policia i ka ardhur në ndihmë një shtetasi gjerman. Ky i fundit rreth pasdites, në Malin e Dajtit, duke eksploruar natyrën, ka humbur rrugën,...

Lajme të tjera

Web TV